ne 5.12.2004 | Karel Greiner

Ústí potvrdilo, že je favoritem soutěže, říká TOMÁŠ MARTINEC

Ústečtí Lvi vyhráli v sobotu patnácté utkání v řadě, jejich spanilou jízdu nezastavili ani hradečtí Energetici, kteří prohrávali na severu Čech už 5:0, až teprve potom se jim podařilo výsledek aspoň kosmeticky upravit na 5:2 a ukončit tak i téměř čtyř zápasovou sérii Lukáše Sáblíka bez inkasované branky, o což se postaral v 57. minutě utkání hradecký Tomáš Martinec (na snímku). Za minutu ještě lovil ústecký gólman puk ze své sítě podruhé po akci Patrika Fořta. Ve středu čeká Energetiky další těžké utkání, když přivítají na svém ledě momentálně hvezdně složený celek Českých Budějovic.

”Ústí bylo lepší. Je to favorit soutěže a dnes opět dokázali, že budou určitě hrát o postup do extraligy. My jsme se na ten zápas připravili, ale je třeba sportovně přiznat, že Ústí hrálo lépe a zaslouženě vyhrálo,” uznala opora Energetiků. Ti měli před soubojem se Lvy vyrovnanou bilanci vstřelených a obdržených gólů. Osmdesát jich dali, ale zároveň jich i osmdesát obdrželi. Zejména počet inkasovaných branek vyvolává ve tvářích Hradeckých vrásky. ”Určitě. Myslím, že se nad tím musíme všichni zamyslet. Jak útočníci tak i obránci budou muset zlepšit hru dozadu,“ ví dobře Tomáš Martinec.

Právě hradecký centr je však tahounem týmu. Zatímco v minulé sezóně, kdy hrál za Litvínov, vstřelil pouhých sedm branek, v dresu Východočechů se zapsal mezi střelce již šestnáctkrát. ”Jsem rád, že jsem nějaké góly dal. Spíše je to ale o tom, kolik dostává člověk prostoru na ledě. Tam je velký rozdíl oproti loňské sezóně v Litvínově. Také musím říci, že hraju s výbornými spoluhráči. Zatím to štěstí mám a nějaké góly mi tam padaj,” kvituje s povděkem. I díky jeho produktivitě se zatím Hradečtí drží na stejné pozici, která jim patřila na konci minulé sezóny. ”Určitě máme na to, abychom se o tu jednu dvě příčky posunuli. Hlavní cíl je dostat se do play-off a pak se uvidí,” přeje si.

A jak by porovnal týmy Litvínova a Slovanu? ”To se takhle nedá srovnávat. Každopádně si myslím, že Ústí je lídr této soutěže a s Budějovicemi si to rozdají o to, kdo bude hrát baráž s Jihlavou,” věští složení barážové dvojice Martinec.

Domácí tým se představil před vlastními diváky také poprvé v sezóně s novou posilu, kterou je mistr světa z Petrohradu 2000 a ústecký odchovanec Martin Štěpánek. ”Jsem rád, že to mám za sebou. Bylo to těžké, znám tady hodně lidí. Hrál jsem tu hokej, mám tu plno kamarádů, kteří se přišli podívat. V první třetině jsem byl nervózní, ve druhé jsem to ze sebe setřásl a začal jsem hrát normálně, ale ta první třetina byla hodně špatná. Chce to, abych se více zapojoval, zatím trochu tápu. Dnes to byl velmi kvalitní zápas. Rychlý, tvrdý, bylo tam plno šancí. Hradec je technické mužstvo, které se nesnažilo pouze bránit, ale hráli také dopředu,“ popisoval své pocity ze druhého utkání ve žlutomodrých barvách Martin Štěpánek. Přestože se utkání od počátku vyvíjelo ve prospěch Lvů, kteří skórovali vždy v samém počátku první i druhé třetiny, nebyla nová ústecká posila příliš spokojena. ”Snadné to určitě nebylo, zápas byl těžký. Byla škoda, že jsme nerozhodli v první třetině, kdy jsme měli plno přesilovek a šancí”. Když se již zdálo, že Hradečtí odjedou bez jediné vstřelené branky, podařilo se zaváhání ústecké defenzivy Energetikům potrestat. ”Dal jsem si to moc dopředu a už jsem to nestihl. Moje chyba. Alespoň nemusí brankář platit nic za nulu,” kál se s úsměvem Štěpánek.

O historicky nejdelší sérii bez inkasované branky se postaral ústecký brankář Lukáš Sáblík, který vydržel s čistým štítem dlouhé tři utkání a branku inkasoval až na samém konci čtvrtého duelu, v 57. minutě zápasu právě s Hradcem Králové. ”Mě to nemrzí. Zaprvé už konečně nemusím platit do kasy a je lepší když to přišlo teď, než přemýšlet o nějaké sérii. Takhle mohu jít do dalšího zápasu s čistou hlavou a nemyslet na nějaké rekordy nebo nuly v řadě. Mrzí mě jen to, že jsme dostali dva góly. V závěru jsme hodně polevili a darovali soupeři góly,“ bral Lukáš Sáblík sportovně fakt, že historická série skončila.

Zde jsou některé z rekordních zápisů:

Martin Vojtek (Opava) – sezóna 2000/2001 – 187 minut bez obdržené branky (1.liga)
Martin Vojtek (Třinec) - sezóna 2001/2002 – 218 minut bez obdržené branky (extraliga)
Roman Málek (Slavia) - sezóna 2002/2003 – 205 minut bez obdržené branky (extraliga)
Igor Murín (Zlín) - sezóna 2003/2004 – 203 minut bez obdržené branky (extraliga)
Lukáš Sáblík (Ústí n/L) – sezóna 2004/2005 – 247 minut bez obdržené branky (1.liga)