po 19.3.2007 | Pavel Illich

V Hradci chceme alespoň jednou vyhrát, říká odhodlaně ostravský kapitán Pavel Šebesta

V neděli vypuklo na čtyřech prvoligových stadionech prvními zápasy čtvrtfinále play-off. Nabité stadiony, vyrovnané bitvy, to vše s sebou vyřazovací část sezóny nese. Nejinak tomu bylo i v Hradci králové, kde se vítěz základní části poprvé utkal s osmou Sarezou Ostrava. Zvýšený zájem o hokej ve východočeské metropoli se projevil v ochozech stadionu, kam se na první čtvrtfinálovou bitvu přišlo podívat téměř 6000 natěšených fanoušků. Do varu je dostala blesková úvodní branka Hradce, na kterou však Ostrava našla rychlou odpověď. Ve zbývajícím průběhu zápasu byl k vidění spíše urputný boj, na který byli v zápasech s Ostravou v základní části diváci zvyklí. Osud utkání zlomila až kuriózní branka Jaroslava Komy na začátku druhé třetiny a definitivní pojistku dal výsledku hradecký kapitán Jaroslav Roubík až v poslední minutě zápasu.

Jaroslav Roubík vzal odpovědnost na svá bedra

Stejně tak jako ostatní aktéři zápasu, tak i hradecký kapitán Jaroslav Roubík bez váhání prohlásil, že nedělní utkání mezi Hradcem a Ostravou bylo nesmírně vyrovnané. Diváci se tak museli strachovat o vítězství až do samého závěru zápasu. „Dvě třetiny to byl veliký boj. Ostrava dobře bruslila a na náš rychlý gól hned našla odpověď.“ Kapitán Energetiků se navíc mohl spolehnout na spolupráci se svým parťákem v útoku Patrikem Fořtem, nad jehož startem v zápase visel otazník. Třetím ve formaci se stal exkladenský Richard Diviš. Stejně tak jako členové první formace se však dlouho nemohl prosadit celý tým. „V první třetině jsme hodně získávali puky, bylo tam i pár šancí, ale bylo tam z naší strany málo střelby,“ žehral nad neproměněnými příležitostmi. Až 56 vteřin před koncem však ukázal divákům svůj tah na bránu a chladnokrevným zakončením zajistil spoluhráčům klidnou koncovku zápasu.

Obránce Jaroslav Koma vstřelil vítěznou branku kuriózně od poloviny hřiště

Běžela 23. minuta zápasu a Jaroslav Koma za stavu 1:1 nastřeloval zpoza modré čáry puk za branku. Ovšem tak šikovně, že od zadního hrazení se puk odrazil na záda dezorientovaného brankáře Sarezy a od pak do jeho branky. Tato kuriózní trefa však měla pro hradecký tým velikou cenu, neboť byla jako se nakonec ukázalo vítězná. „Prakticky nikdo to nečekal. Ani já. Nahodil jsem puk, odrazilo se to na brankáře a on o tom zřejmě nevěděl,“ říká o své brance, ke které přišel takřka jako slepý k houslím. Mohl tak být nadmíru spokojený, jelikož v dresu Hradce mnoho branek nestřílí. „Jak to bude s placením za gól v tomhle zápasu ještě nevím, tohle se vyřizuje u Jardy Roubíka,“ odkazuje se s úsměvem na kapitána týmu. V celém zápase bylo také k vidění minimum vyloučení. Žádný z týmů nechtěl dát svému soupeři mnoho příležitostí v početní výhodě. „Dnešní poklidná hra bude zřejmě brzy úplně jiná,“ myslí si. Už v pondělí však čeká na Východočechy druhé měření sil s ostravskou Sarezou. „Zítra musíme využít víc šancí, které si vytvoříme,“ přeje si závěrem.

Kapitán Sarezy, obránce Pavel Šebesta, byl s výkonem týmu spokojený

Ani kapitán ostravského týmu Pavel Šebesta neváhal označit zápas za vyrovnaný. Tradice vzájemných zápasů Hradce a Sarezy pokračuje i v play-off. K vidění byla tuhá bitva o každý kus ledu a nepadlo příliš mnoho branek. „Muselo by to být veliké štěstí pro jeden z týmů, aby vyhrál nějakým výrazným rozdílem. Play-off je úplně jiná soutěž,“ říká bez váhání. Přesto hráči Sarezy zanechali na ledě favorita dobrý herní dojem a zejména ve druhé polovině třetí třetiny sahali Ostravští po vyrovnání. Nakonec však první čtvrtfinále prohráli 1:3. „Do Hradce jsme jeli s taktikou jeden zápas vyhrát. Dnes jsme hráli myslím dobře, zítra budeme potřebovat proměňovat více šancí.“ Hráči Sarezy tak jasně ukázali, že Hradec to s případným postupem do semifinále nebude mít rozhodně jednoduché. S tvrzením, že se hrálo poklidné utkání již však zcela nesouhlasil. „Rozhodčí nás tam třikrát poslal do tří a při takovém oslabení se ztrácejí síly,“ zamyslel se nad poměrem vyloučených hráčů. Závěrem nezapomněl pochválit diváky v Hradci Králové. Zápas totiž provázela bouřlivá atmosféra zaplněných tribun zimního stadionu. „Divácká kulisa pro mě byla překvapením a hrál jsem tady rád. Hradec je stotisícové město a je dobře, když tu lidé přijdou na hokej v takovém počtu,“ zamyslel se.