Tiskové zprávy
so 22.9.2018 | Jan Vavřina

Velký comeback! Do Hradce Králové se vrací Radek Smoleňák

Radek Smoleňák – velký showman, oblíbenec hradeckého publika, ale hlavně velezkušený útočník a obávaný střelec. Toto jméno bylo se začátkem nového extraligového ročníku v českém hokejovém prostředí hodně skloňované. Jednatřicetiletý forvard čekal celé léto na nové působiště, nakonec se vrací do známého prostředí, dohodl se totiž na spolupráci s Mountfieldem HK!


S východočeským klubem podepsal jednoletý kontrakt, který je však oboustranně otevřený a umožňuje hráči odchod do jiného klubu. Podobu dohody vysvětluje generální manažer Aleš Kmoníček. „Jsem rád, že se nám nakonec po delší době podařilo najít shodu a domluvit se na spolupráci. Smlouva je však koncipovaná tak, že Radek může v případě jakékoliv lukrativní nabídky odejít do jiného klubu. Smlouva je v každém případě postavená trošku jinak než klasické smlouvy, ale domnívám se, že je oboustranně výhodná,“ prozrazuje člen vedení klubu.

Na druhou stranu není vyloučeno, že Radek Smoleňák stráví pod Bílou věží celý ročník 2018/19. „Kdykoliv v průběhu Radkova působení v Mountfieldu HK se můžeme samozřejmě domluvit na jeho pevném působení v našem klubu až do konce této sezóny. Každopádně toto je nyní předčasné. My v tuto chvíli hlavně věříme, že nám Radek pomůže zejména v produktivitě, se kterou máme problémy od začátku sezóny,“ dodává Aleš Kmoníček s tím, že vedení klubu nyní intenzivně pracuje na tom, aby mohl Radek Smoleňák naskočit již do nedělního utkání proti Olomouci.

Efektivita v zakončení trápí Východočechy prakticky od letních měsíců, Radek Smoleňák by měl přispět k jejímu zlepšení. Očekává to také sportovní manažer Jaroslav Bednář. „Jsme strašně rádi, že jsme konečně dotáhli jednání s Radkem do zdárného konce. Pro mužstvo toho v loňské sezóně hodně udělal, víme, jaké v sobě má kvality. Je to samozřejmě hráč, který se nám bude hodit, zejména díky kvalitě zakončení a práci v předbrankovém prostoru,“ říká sportovní manažer Mountfieldu HK.

Radek Smoleňák odehrál za Mountfield v loňské sezóně 25 zápasů s bilancí 11 branek a 5 asistencí. Týmu pomohl zejména ve vyřazovacích bojích, kde byl nejproduktivnějším hráčem mužstva, z šesti vítězných gólů týmu vstřelil čtyři. K tomu přidal jeden další a navíc dvě asistence. Na podobnou úspěšnost bude chtít navázat také na začátku nového ročníku.

Profil Radka Smoleňáka

Radek Smoleňák se narodil v Praze, mládežnická léta ale strávil v Kladně, odkud také vyrazil do světa. V roce 2005 byl ve třetím kole draftován týmem Tampa Bay Lightning a přesunul se do zámoří, kde strávil následujících šest sezón. Nastupoval v OHL, ECHL, AHL, připsal si také 7 startů v NHL. Po kanadsko-americké štaci se vrátil na jednu sezónu do rodné země, nastupoval převážně za Spartu Praha.

Z té vyrazil do Finska, následně do Švédska a KHL. V těchto třech soutěžích působil mezi lety 2011 a 2015, kdy se nastálo usadil v nejkvalitnější evropské soutěži. V KHL pomáhal táhnout coby asistent kapitána v ročníku 2015/16 Záhřeb, kde si připsal 35 bodů v 59 zápasech. Stejnou funkci vykonával také ve Slovanu Bratislava, za který v průběhu dvou let odehrál 37 zápasů s bilancí 10+20.

Důrazný forvard s výbornou střelou a prací v předbrankovém prostoru má zkušenosti také z reprezentace. Zúčastnil se mistrovství světa do 18 let, ze kterého má bronz, a také mistrovství světa seniorů v Praze a Ostravě. To bylo v roce 2015, kdy vedl národní tým v přípravných zápasech jako kapitán. V KHL působil do prosince 2017, než se přesunul na východ Čech do kádru Mountfieldu HK.

V Hradci Králové potvrzoval svou produktivitu z předchozích let, zejména v play off byl velkým tahounem týmu, když vstřelil celkem čtyři vítězné góly, a pomohl k postupu do semifinále. Přes léto si sháněl nové angažmá, koketování s Mountfieldem HK se nakonec přeměnilo v dohodu ve spolupráci.

Statistiky Radka Smoleňáka