Preview k zápasu
so 3.11.2018 | Petr Šatalík

Zabojovat o první příčku! Hradečtí vyráží před pauzou na Hanou

Hokejisté Mountfieldu HK se po páteční výhře 4:2 nad Zlínem bodově dotáhli na průběžně první Liberec a jsou znovu adepty na průběžné vedení extraligy. Bílí Tygři však mají odehrán o jeden duel méně než Východočeši a stejný počet bodů má navíc i pražská Sparta. Lvi tak musí bezpodmínečně bodovat, pokud chtějí na čelo tabulky pomýšlet. Šance přeskočit konkurenty přijde už v neděli, kdy se střetnou s Olomoucí.

„Slyšel jsem, že v olomoucké Plechárně bývá zima, tak uvidíme.“

93 Juraj Bezúch (o blížícím se duelu s Hanáky)

Za předchozím vítězným soubojem s Berany se ještě krátce ohlédl Juraj Bezúch. „Věděli jsme, že Zlín má velmi dobře bruslící mužstvo, které se snaží využít brejky. To se potvrdilo i v zápase během našich přesilovek, měli tam situace dva na jednoho, dokonce šli sami dva na bránu. Toho se musíme vyvarovat do dalších utkání. Ale zápas hodnotím pozitivně, vyhráli jsme za tři body a dali jsme góly v početních výhodách, což nás předtím trápilo,“ je spokojená hradecká třiadevadesátka.

Poslední duel před reprezentační přestávkou sehrají Lvi s Olomoucí. „Příliš tu ostatní týmy nesledujeme, snažíme se maximálně soustředit sami na sebe. Ale bude to těžký zápas, jako ostatně každý, není to žádný lehký soupeř. V této lize je to velice vyrovnané. Když se člověk podívá na tabulku, tak je tam takových osm týmů, které jsou napumpované v minimálním rozmezí. Ale musíme ze sebe vydat maximum, je to poslední zápas před pauzou. Potřebujeme být na to utkání plně koncentrovaní, věřím a pevně doufám, že vyhrajeme,“ usmívá se rychlonohý forvard.

Navštívil hradecký štírek už Kohoutí Plechárnu pověstnou svou nízkou teplotou i bouřlivou atmosférou? „Myslím, že jsme tam hráli přípravný zápas s Trenčínem, ale už si to příliš nepamatuji. Ale sám jsem už slyšel, že v Olomouci bývá zima, tak uvidíme. Přiznám se, že když je někdy víc chladno, tak bývá lepší, tvrdší led a to mi vyhovuje víc,“ prozrazuje Juraj Bezúch.

Kohouti mají bídnou formu a propadají se tabulkou

Hanáci aktuálně okupují až jedenácté místo tabulky se ziskem dvaceti bodů. Do sezóny sice vstoupili dvěma výhrami, ale od té doby je jejich forma kolísavá. Mezi devátým a jedenáctým kolem se jim sice podařilo připsat tři vítězství v řadě, jenže pak už přišly pouze čtyři porážky, které by Olomoučtí rádi ukončili právě v souboji s Mountfieldem.

Moravané po dvou výhrách nad Plzní a Boleslaví přehráli na svém ledě také Pardubice poměrem 4:2. Pak jim ale došel dech a ze čtyř utkání nezískali ani bod při hrozivém skóre 5:18! Nejprve podlehli ve Zlíně hladce 0:4, doma pak nestačili ani na poslední Chomutov (2:3). V Karlových Varech znovu nevstřelili ani jeden gól a obdrželi potupného bůra. Následně v jejich Plechárně nezískali body ani s Třincem po výsledku 3:6.

Je tedy jasné, že Kohouti kokrhají na poplach. Nutně potřebují přerušit šňůru porážek a konečně získat nějaké body do tabulky. Jenže Hradec se už oklepal ze série tří porážek, kdy postupně nestačil na Boleslav, Dynamo ani Spartu. V Chomutově vyválčil i přes výpadek ve druhé třetině výhru 4:3 po prodloužení a v ČPP Aréně kontroloval utkání se Zlínem, který porazil 4:2. Rázem tak má stejný počet bodů jako průběžný lídr z Liberce a pražská Sparta.

Hvězdou Olomouce je Zbyněk Irgl

ZbyněkIrgl
Útočník Hanáků nasázel v této sezóně už 11 branek. Po libereckém Michalu Bulířovi jde o nejlepšího střelce ligy

Pokud mají v letošní sezóně v některém týmu jasně určenou brankářskou jedničku, je to na Hané. Pozice Branislava Konráda je v podstatě neochvějná. Tento gólman má průměrnou úspěšnost zákroků 91,78 % a za zápas obdrží v průměru 2,01 gólů. Jan Lukáš, který svému parťákovi kryje záda, zatím nastoupil pouze do čtyř utkání a čísla má podstatně horší než jeho slovenský kolega.

V obranných řadách má Olomouc člověka, který je prospěšný i směrem dopředu. Bek Jiří Ondrušek si v probíhajícím ročníku připsal šest kanadských bodů (2+4). V defenzívní činnosti pak vyniká David Škůrek, který zblokoval už 22 střel soupeřů a rozdal 16 hitů. Nejvylučovanějším obráncem týmu je Jan Švrček, který si připsal 16 trestných minut.

Že hlavním kanonýrem Kohoutů bude Zbyněk Irgl, se tušilo již před začátkem sezóny. A zkušený forvard tyto domněnky potvrzuje. Z jeho celku nemá nikdo více vstřelených branek ani kanadských bodů (11+2). Jeho nejbližším pronásledovatelem je Vilém Burian (3+5), který je společně s Petrem Kolouchem (2+5) nejlepším v týmu v oblasti gólových přihrávek.

První vzájemný duel Hradec kontroloval

Úvodní měření sil Mountfieldu s Hanáky se odehrálo v ČPP Aréně na konci září tohoto roku a Východočeši v něm Olomouci nedali nejmenší šanci. Již od první třetiny vedli zásluhou Vincoura, ve druhé pak zvýšili svůj náskok brankami Koukala a Miškáře a na začátku třetí vedli po gólu Pauloviče již 4:0. Trefa Laše z 53. minuty znamenala pouze kosmetickou úpravu skóre na konečných 4:1 pro Lvy.

Statistické okénko – Olomouc…

• … vstřelila zatím nejnižší počet branek ze všech týmů v lize, jen 31. Mountfield jich nasázel už 45.
  • … je druhým nejméně trestaným mužstvem. Na lavici hanby odseděla dohromady jen 158 minut, Lvi již 239 a jsou třetím nejvíce vylučovaným celkem.
  • … je druhým nejvíce střílejícím celkem, na brány soupeřů vyslala už 504 pokusů. Východočeši pálí nejvíc ze všech, klec protivníka ohrozili 521 ranami.
  • … je také mužstvem, které na svou bránu nechává projít nejméně střel ze všech. Na klec Hanáků mířilo zatím jen 390 kotoučů. Brandon Maxwell a Jaroslav Pavelka jich museli krotit už 432.
  • … má třetí nejhorší přesilovku, její efektivita činí pouhých 10,53 %. Hradecká má úspěšnost 14,29 %.