Preview k zápasu
čt 17.1.2019 | Adam Kodet

Cesta na divoký západ! Porazí rozjetí Lvi letos poprvé Plzeň?

Po čtyřech dnech zápasového klidu už se může hradecký A-tým společně s fanoušky opět ponořit do rozbouřených vod Tipsport extraligy. Koráb jménem Mountfield má v poslední době plachty stále napnuté, vždyť z posledních 11 utkání prohrál jediné a ztratil pouhých šest bodů. Lvi také dokázali přidat kýžené výhry ze soupeřových stadionů, z posledních pěti případů se jim to podařilo hned čtyřikrát. Neméně povedené období však prožívá i Plzeň, která z minulých 11 střetnutí odešla bez bodu pouze dvakrát. Duel favoritů startuje na západě Čech v 17:30.

„Těším se tam moc, s klukama z Plzně určitě proběhne nějaké hecování.“

71 Matěj Chalupa (o zápase v Plzni)

V minulém jiskřivém zápase proti Liberci Mountfield otočil vývoj utkání ve třetí třetině. Střelec vítězného gólu Matěj Chalupa hledá příčiny velkého obratu. „Po druhé třetině jsme si řekli, že už nemáme co ztratit a že do toho půjdeme. Nakonec to vyšlo a jsme rádi za tři body,“ pochvaluje si. V posledních dvou duelech předvedli Lvi silný závěr a uzmuli pro sebe tři body, které se zdály ztracené. „Už v Litvínově jsme hráli dobře jen poslední třetinu a taky jsme je nakonec obrali. Takové výhry jsou pak o to cennější,“ pokračuje ve výčtu pozitiv.

Přeřadit na vyšší rychlostní stupeň až v poslední periodě se ale nemusí vždy vyplatit. Mladý útočník tak zmiňuje i aspekty, na kterých je třeba pracovat. „Nedodržovali jsme dobře náš systém a nehráli jsme pospolu, bylo to celé takové rozházené,“ vysvětluje. A-tým měl na přípravu na pátečního soupeře čtyři dny a hradecká jednasedmdesátka charakterizuje právě svůj bývalý klub. „Hrají podobný hokej, jako my, hodně bruslí a sráží se. Mají v týmu spoustu individualit jako Milan Gulaš nebo Honza Kovář a na ně si budeme muset dávat pozor,“ varuje.

Hradci se z dlouhodobého hlediska proti Západočechům nedaří, na plzeňském ledě triumfoval naposledy v listopadu 2015. Letos se s indiány střetl dvakrát, v obou případech odcházeli Lvi se svěšenými hlavami. „Těžko říct, čím to je. Letos jsme tam dlouho vedli 1:0, pak při našem oslabení jsem chtěl vyhodit a trefil jsem jejich hráče, o kterého se puk odrazil do brány. Nájezdy už jsou loterie. Doma jsme od nich dostali tři rychlé góly a už jsme zápas nezvládli zvrátit.“ vzpomíná na letošní nezdary křídlo první formace.

Právě Škodovka je bývalým zaměstnavatelem talentovaného forvarda. „Těším se tam moc, s klukama z Plzně určitě proběhne nějaké hecování. Jsou tam výborní fanoušci, stejně jako v Hradci. Naposledy si i vzpomněli, že jsem v Plzni něco odehrál,“ chválí plzeňské publikum. Závěrem také slibuje, že v případě výhry přihodí něco do klubové pokladny. „Určitě něco vypíšu. Když se pak vyhraje, každý ty peníze rád dá. Doufám, že to tak dopadne,“ usmívá se odchovanec pražských Letňan.

Po slabším podzimu jsou indiáni zpátky v sedle

Západočeši se na startu letošní sezóny obhajobě loňského prezidentského poháru příliš neblížili. Z prvních šesti duelů ovládli naplno pouze dva, pak ale sevřeli otěže pevněji a z dalších šesti střetnutí prohráli pouze v Olomouci. Své triumfy podporovaly také stabilním přísunem branek, Chomutovu nadělili devítku, Mladé Boleslavi a Zlínu zase bůra. Navíc se Plzni dařilo také v Lize mistrů, jejíž základní skupinou prošla bez ztráty kytičky.

Výsledkově chudší období přišlo v říjnu, kdy tým ze západočeské metropole prohrál čtyři utkání v řadě a ani v těch následujících nepředváděl přesvědčivé výkony. Indiáni žehrali především na svou produktivitu, v osmi po sobě jdoucích duelech nevstřelili více jak dvě branky. Obrat přišel v utkání pod Bílou věží, kde Plzeň přerušila hradeckou domácí dominanci a kde pookřál také elitní indián Milan Gulaš. Poté sice Plzenští podlehli vedoucím Ocelářům 1:4, s následným příchodem navrátilce Jana Kováře ale modro-bílí chytli druhý dech.

Ze všech zbývajících letošních utkáních odešli svěřenci Ladislava Čiháka bez bodu pouze z horkých ledů Brna a Vítkovic. V západočeském derby nasázeli soupeři z Karlových Varů šest branek a vyhráli 6:3, Liberec si z plzeňského ledu odvezl debakl 3:7. Indiáni opět oplývali produktivitou, Spartu přejeli 5:2 a po výhře 3:2 v Chomutově doma doslova zdemolovali trápící se Dynamo 11:1. Poslední domácí utkání proti Mladé Boleslavi sice Plzeň v závěru ztratila a prohrála 2:3 po prodloužení, chuť si ale spravila v Olomouci, kde triumfovala jasně 4:0.

Plzeň = Spolehliví brankáři a nepostradatelný Gulaš

JanKovář
Je kromě své produktivity platný zejména na buly. Do kruhu pro vhazování se postavil v 301 případech a 62 % z nich ovládl.

Před sezónou Škodovku opustila kompletní brankářská dvojice Svoboda-Hylák, vedení týmu se tak muselo poohlížet hned po dvou kvalitních gólmanech. Post brankáře byl tedy na startu ročníku velkou neznámou. Oba příchozí maskovaní muži ale rychle všechny vyvedli z omylu a nenechávali nikoho na pochybách, že na této pozici stejně jako v minulých sezónách problém nebude, ba naopak. Dominik Frodl je s excelentní úspěšností 93,52 % druhým nejlepším brankářem ligy a pozice jedničky se zhostil dokonale. Záda mu kryje Dmitri Miltchakov, který s téměř 91 % kraluje týmovým dvojkám.

Produktivitě obránců v Plzni vévodí slovenský reprezentant Peter Čerešňák s bilancí 3+12, sekunduje mu velezkušený Jakub Kindl s deseti body. Americký ranař Connor Allen je s 86 vyfasovanými minutami nejtrestanějším zadákem ligy, jeho krajan Nick Jones zase vládne klubové statistice +/- se 14 kladnými body. Škodovka zatím, stejně jako Hradec, letos operuje pouze s osmi beky, což je nejmenší počet v lize.

Není překvapením, že nejproduktivnějším hráčem Plzně je Milan Gulaš. Ten se po slabším podzimu opět zařadil na čelo ligových tabulek. Aktuálně mu patří se 35 body pátá příčka, svědčí mu zejména spolupráce s Janem Kovářem, po jehož boku Gulaš v deseti duelech nashromáždil 17 bodů. Se šestnácti brankami je vítěz bodování loňské sezóny také nejlepším střelcem svého klubu, hned za ním najdeme s patnácti zářezy Vojtěcha Němce. Tabulce pravdy mezi plzeňskými útočníky s +11 body kraluje Denis Kindl.

Ve vzájemných střetnutích letos vládnou Západočeši

Oba soupeři se spolu střetli už dvaadvacetkrát a oba si odnesli shodně devět tříbodových a dvě dvoubodové výhry. V posledních sezónách je ale mírně úspěšnější Plzeň, jež z posledních pěti kláni čtyři opanovala. Většinu výher proti Škodovce zapsal Mountfield doma, v Home Monitoring Aréně prohrál v posledních šesti případech a z plzeňského ledu vydoloval jen dva body. Letos zde Hradečtí podlehli indiánům 1:2 po samostatných nájezdech, na vlastním ledě pak Hradec na svého soka také nestačil a padl poměrem 2:4.

Statistické okénko – Plzeň…

  • … povolila soupeřům pouhých 70 vstřelených branek, což je druhý nejlepší počin. Pardubice inkasovaly skoro dvakrát tolik gólů – 136!
  • … již pětkrát absolvovala samostatné nájezdy, zvítězit v nich dokázala ve třech případech.
  • … zasype soupeřova brankáře průměrně 31,14 střelami na zápas, čili třetím nejvyšším počtem. Primát drží se 32,5 pokusy na zápas Hradec.
  • … je suverénně nejúspěšnějším celkem v oslabení, když dokázala ubránit 94,12 % početních nevýhod. Třetí Hradec má úspěšnost 86,7 %.
  • inkasovala už 496 trestných minut, což je třetí nejvyšší číslo. Nejslušnějším týmem jsou s 346 minutami Karlovy Vary.

Sestavy z minulého utkání


Maxwell – Zámorský, Linhart, Graňák, Cibulskis, F. Pavlík, Rosandič, Nedomlel – Smoleňák, Koukal, M. Chalupa – Vincour, Cingel, Dragoun – Paulovič, Bičevskis, Miškář – Vopelka, Kukumberg, Rákos.