Ohlasy k zápasu
st 12.4.2017 | Petr Šatalík

Finále bylo na dosah, lituje Bedřich Köhler

Sezóna skončila. Východočeši v ní dokázali vybojovat historický úspěch – bronzové medaile. Rovněž se kvalifikovali do Ligy mistrů pro příští ročník. To všechno jsou velké úspěchy, kterých tým pod vedením Václava Sýkory dosáhl. Jenže…lehká pachuť zůstává. Nejen hokejisté Mountfieldu vědí, že finále a zápasy o Pohár T. G. Masaryka byly velmi blízko. K souboji s Kometou i k celé sezóně se krátce po konci série s Moravany vyjádřil Bedřich Köhler.

Semifinále s Brnem máte za sebou, jaké bylo?
Myslím, že série se musela lidem líbit, podle mě byla atraktivní, zajímavá. Musíme si přiznat, že Kometa nás většinou přehrávala, měla navrch, vytvářela si víc šancí. Ale s tím jsme do toho šli, že hokejově jsou lepší, kvalita je na jejich straně. Věděli jsme, že pokud je nějaká cesta, jak přes ně postoupit a dostat se do finále, tak je to přes dohrávání soubojů, blokování střel, bojovnost, sebeobětování. Myslím, že to potvrdily i zápasy, které jsme vyhráli, protože ty jsme takto ubojovali. Ten poslední jsme opět hráli takhle výborně. Rozhodlo možná to, že nám vždycky chyběl ještě jeden, dva góly navíc v daném utkání, abychom se uklidnili. Těžko se vyhrává na jeden gól, to je pro gólmana strašně psychicky náročné, když celý zápas hraje s tím, že musí vychytat nulu. Ve finále, jak říkám, Kometa byla aktivnější a my jí můžeme jen popřát hodně štěstí do finále, a ať se jí daří.

Tím se dostáváme k dalšímu tématu. Je dozajista na místě ocenit výkony Patrika Rybára v celém průběhu vyřazovacích bojů, kterých se navíc sám účastnil vůbec poprvé...
Paťan zachytal famózně. Pamatuji si veliké výkony gólmanů v play off ze Zlína a Patrik se zařadil, pokud ne na první místo, tak mezi první trojku určitě. Opravdu klobouk dolů před ním, je to mladý brankář, chytal své první play off v české extralize, smekám, chtěl bych mu poděkovat.

Kdybychom dali na 2:0, tak to uhrajeme

V sérii možná rozhodovala i vaše nízká úspěšnost v duelech na vlastním ledě, je to tak?
Ze tří domácích utkání jsme dvě prohráli, to samozřejmě hodně napoví a týmu to nepřidá. Ale v posledním zápase série jsme měli hodně šancí dát na 2:0 a myslím, že kdybychom šli do vedení 2:0, tak to uhrajeme. Patrik by to zavřel a my bychom to prostě ubránili, ale teď už je těžké hledat nějakou příčinu. Samozřejmě nás mrzí, že jsme ze tří domácích zápasů vyhráli jen jeden. Do Brna už jsme jeli s tím, že jsme v koutě, že tam musíme bezpodmínečně vyhrát a byli jsme blízko tomu, abychom to dokázali. Od půlky zápasu jsme to museli stáhnout na tři pětky, protože Kuko (Roman Kukumberg) musel odstoupit a možná nám trochu začaly docházet síly. V prodloužení už musíme uznat, že Kometa měla lepší pohyb i víc šancí.

Jaký byl plán před třetí třetinou? Stále jste drželi těsný jednogólový náskok, chtěli jste jej za každou cenu bránit?
Ne, říkali jsme si, že pořád musíme hrozit. Kometa byla kvalitní a my jsme si už v těch předešlých zápasech zkusili, že když jsme jen vyhazovali puky z pásma a nehrozili, tak nám to hned otáčeli a ta třetina se tak celá hrát nedala. Chtěli jsme je držet v pohotovosti, aby si museli dávat pozor i na zadek. Museli jsme pořád nějakou aktivitu vyvíjet a stále to na ně zkoušet. Chtěli jsme být aktivní, a když by se naskytla šance, šli bychom to zkusit. Těžko bychom ubránili celou dvacetiminutovku jen tak, že bychom házeli puky o plexi ven.

Naši fanoušci byli úžasní

V průběhu sezóny se vyrojily spekulace, že vás chce Zlín získat za každou cenu. Nastala v tomto ohledu nějaká změna nebo vás pod Bílou věží uvidíme i další rok?
Já mám smlouvu v Hradci (směje se). To je dost podstatná věc a dál to neřeším. Smlouvu mám, takže v tuto chvíli je to spíš otázka na vedení, zda mě chce vyměnit nebo ne, ale jak říkám, smlouvu zde mám a to je pro mě zásadní.

Velký dík určitě patří také skvělým fanouškům, kteří vás podporovali celý rok i v tom posledním utkání…
Ano, jsou super! Samozřejmě, v Brně to proti té kulise měli těžké, ale chceme jim poděkovat za celou sezónu. Byli úžasní, vytvářeli super prostředí, ať už dělali chorea nebo další věci.

Když se ohlédnete za uplynulým ročníkem, jak ho budete hodnotit? Byl úspěšný?
Nevím, na jednu stranu, semifinále nehrajete každý rok, je to vážně těžké se do té čtyřky dostat, není to automatické, snadné. Stane se, že někdo si ho nezahraje ani za celou kariéru, ale na druhou stranu, cítili jsme, že to není náš strop. Finále bylo nadosah…ale to je samé kdyby, štve mě, že Kometa vyhrála, přeju jí hodně štěstí, když se nad tím zamyslím, asi byli lepší.