čt 8.1.2009 | Michal Luňák

Martin Koudelka: ,,Z atmosféry na našem stadionu je mi smutno”

Středeční utkání mezi domácím týmem HC Most a hosty z Hradce Králové dospělo do prodloužení které však trvalo pouhých 15 sekund. Ještě než z Východočechů spadl pocit smutku po vyrovnávací brance domácího Poživila z poslední sekundy normální hrací doby, tak už se opět mohli radovat. To Martin Koudelka rychle našlápl mezi obránce a překonal výborného Lukáše Sáblíka. ,,Vznikla tam díra a jelikož jsem hodně rychlej hráč, tak jsem to profrčel až do branky," s úsměvem na tváři popisoval zkušený centr druhé formace rozhodující okamžik utkání. Hradec opět potvrdil, že se mu více daří na ledě soupeře kde získal v sezóně více bodů než v domácím prostředí. ,,Mi to přijde už doma jedna velká křeč. Jako já vím, že jsem nehráli nic moc hezkého doma, ale aby na nás od 44 sekundy celý stadionu pískal," zamýšlel se Martin Koudelka nad možnou příčinou tohoto faktu ve spojitosti s posledním domácím utkání. Příležitost k napravení domácí bilance mají hradečtí hokejisté již v sobotu, kdy přivítají Havířov.

Rozporuplné pocity měl po utkání v Mostě centr druhé řady Martin Koudelka. Ztraceného bodu v poslední sekundě litoval. ,,Dostat sekundu před koncem branku je velký nesmysl. Tam jsme tu situaci takticky nezvládli. Poslední půl minuty se to už musí zašlapávat a ne tam předvádět tohle. My prostě v sobě máme asi nějaký chtíč dát ještě nějaký gól a nemyslí se na následky. Závodíme kdo dá více gólů. Prostě tohle musíme dohrát obranně a nesmíme si nechat dát góla. Samozřejmě že dostat gól v poslední sekundě je smůla a škoda zároveň,“ začal Martin Koudelka své hodnocení.

Jak si zkušený centr vysvětluje nepovedených deset minut druhé třetiny? ,,Takové naše povolení přišlo, zima byla. Nepřišli jsme na tu druhou třetinu moc připravený. Pár zbytečných faulů dostalo Most do hry. Rozhodčímu se v tu chvíli nějak nechtělo pískat zákroky i na druhou stranu. Nebyla v náš ale taková úplná ukřivděnost, ale říkali jsem si, že by nám taky mohl přesilovku dát. Dal je jen domácím no a hned jsem prohrávali 2:3. Most to hrál dobře ty přesilové hry. Pak jsme se vzpamatovali a začali jsem se tlačit do šancí, ale koncovka dneska nebyla dobrá. Naštěstí to tam pak Fořtík (Patrik Fořt) otočil.“

Martin Koudelka již naznačil, že šancí bylo pro hradecké hráče dostatek, ale brankář Sáblík chytal výborně. ,,Tak jasně že chytal dobře, ale my tohle máme v každém zápase. My jak nedáme hned více gólů tak přichází taková křeč. Čím více chceme a tlačíme se do zakončení, tak tím spíše nám to tam nespadne. Nevím jestli je to neklid v koncovce. Třeba já osobně jezdím pořád sám na branku a nemůžu to proměnit. Řeším to jak nějaký dvacetiletý kluk (otráveně). Alespoň že jsem proměnil ten nájezd v prodloužení.“

Hradecký fanoušek je u Martina Koudelky zvyklý vídat ledajaké branky. Ovšem rychlé našlápnutí mezi dva obránce při hře 4 na 4 tak často k vidění u zkušeného centra není. ,,Tak já se do toho zase nějak moc netlačím. Snažím se to klukům spíše nahrávat. Tady bylo vidět že obránci čekají kam to zase budu nahrávat a tak jsem jel. Čekal jsem jestli si obránce nepřeloží. On si přeložil a už jsem byl za ním. Vznikla tam díra a jelikož jsem hodně rychlej hráč, tak jsem to profrčel až do branky. On tomu nikdo nevěří, ale já jsem skutečně rychlej,“ s tradičním úsměvem popsal situaci z prodloužení která rozhodla o zisku druhého bodu pro Východočechy.

Úsměv Martina Koudelku opustil při tématu proč se daří týmu více venku než doma. ,,Mi to přijde už doma jedna velká křeč. Jako já vím, že jsem nehráli nic moc hezkého doma, ale aby na nás od 44 sekundy celý stadionu pískal. Nás tam v celém stadionu zůstane podporovat pouze skupina třiceti lidí z Fan Clubu, která nás podporuje pořád a všude. Vždyť mi v loni na začátku jenom prohrávali a oni stále s námi jezdili a to nám moc pomáhá. Bohužel se k nim doma nikdo nepřidá a ten kotel je pak úplně pohlcený. Jako někdo si jistě řekne, že jsme zkušení hráči a musíme to zvládat, ale ono to je skutečně těžké. Nehraje se dobře když se na hráče tři třetiny píská. Člověk udělá chybu a hned si vyslechne vše možné i nemožné. To se pak každý hráč bojí něco udělat. Musím přiznat, že je mi smutno z té atmosféry na našem stadionu. My jak nevedeme 3:0 tak je tam ticho a jak prohráváme 0:1 tak se zase píská. Skutečně mě z toho bylo smutno. Vím že jsme hráli jak pitomci, ale pískat od 44 sekundy. Než na pískání je to spíše doba, aby nám lidi pomohli se z toho dostat. Snad se to zlepší, jelikož bych už nechtěl zažívat ty pocity,“ uzavřel na toto téma Martin Koudelka.

Začátek měsíce Února rozhodne o tom, zda bude sezóna úspěšná či nikoli. Přichází už takové období kdy tým začíná více přemýšlet o play-off? ,,Já mám na toto jasný názor. Nic bych zbytečně nehrotil a nedostával bych tým nějak uměle pod tlak. Ten tým je zkušený a tyhle situace před play-off už zažil několikrát. Je jasné, že to teď nemůže být žádná přehnaná „Havana,“ ale proč to hrotit. Teď se musíme v klidu připravit a být hlavně psychicky odpočatí. Bylo by dobře zakončit tu základní část solidními výsledky aby byla pohoda. Po posledním zápase musí přijít taková ta nažhavenost na play-off, ale aby se to nějak stresovalo už teď skutečně nepovažuji za nutné a nebylo by to dobře,“ uzavřel zkušený centr a autor vítězné branky v utkání s Mostem.