Preview k zápasu
so 28.2.2015 | Lukáš Štěrovský

Na Kometě Hradec může rozhodnout o svém soupeři pro play-off

51 kol má za sebou letošní ročník Tipsport extraligy, zbývá jedno jediné – to poslední. V něm Mountfield HK zavítá do Brna, aby se utkal s tamní Kometou. A utkání to může být více než zajímavé! Kometa se totiž se Spartou přetahuje o třetí příčku, kterou Moravané okupují s náskokem jediného bodu. V závislosti na výsledku duelu Sparta – Třinec si tak Hradec výsledkem utkání v podstatě může, byť nepřímo, zvolit svého čtvrtfinálového soupeře. Otázka tedy zní: Kometa, nebo Sparta?

HC Kometa Brno – Mountfield HK, neděle od 18:20: ON-LINE, VIDEO

Je tedy možné, že diváci budou svědky taktického přístup ze strany Hradce? „Přistoupíme k tomu úplně stejně jako ke každému jinému zápasu. Do Brna si jedeme pro tři body, odmakat zápas na sto procent. Nechceme se dostat pod nějakou deku a hrát proti Kometě s tím, že máme jisté páté místo,“ tvrdí Bohumil Jank.

Má východočeský hráč osobní preference ohledně čtvrtfinálového soupeře? „Musíme se snažit porazit každého. Nemůžeme si vybírat, jestli Spartu, nebo Kometu. Z mého osobního hlediska bych si vybral Spartu, protože se mi proti ní hraje lépe,“ tvrdí dvougólový střelec ze zápasu s Olomoucí.

Čím se od sebe pražský a moravský celek liší? „Brno hraje urputnější hokej. Čekají na chyby soupeře a potom z protiútoku udeří, z toho padá hodně gólů. Sparta je naopak víc útočná a kombinační. Myslím si, že naše bránění více sedí na styl Sparty a hrajeme proti ní lépe než proti Kometě,“ uzavírá hradecký bek.

Brno je poslední dobou výsledkově "poloviční"

Poslední zápasy Komety
Plzeň – Kometa 3:0
Kometa – K. Vary 3:1
Třinec – Kometa 4:1
Kometa – Ml. Boleslav 2:0
Slavia – Kometa 5:2

Jak už bylo psáno, Kometa aktuálně okupuje třetí příčku v tabulce, s jednobodovým náskokem na pražskou Spartu. Toto umístění by Kometě pro čtvrtfinále přiřklo aktuálně šestý Zlín, což by znamenalo moravské derby a opakování loňského finále.

Brno momentálně pravidelně střídá porážky s výhrami, této „minisérii“ ale předcházela šňůra čtyř výher v řadě. Naposledy modrobílí padli ve staronovém svatostánku Slavie, v pražském Edenu.

Vzájemné duely? Až na výjimku vyrovnané

Letošní zápasy Komety s Hradcem Králové se nesly ve znamení vyrovnaných bitev, končících rozdílem o jeden gól – s jednou jedinou, zato podstatnou výjimkou. Řeč je o 39. kole, kdy Brno v metropoli východních Čech hladce zvítězilo 7:0. Hradci toho dne nevyšlo zkrátka nic….

O vyrovnanosti obou týmů svědčí i fakt, že vyjma prostřední periody tohoto atypického zápasu, kterou Brňané vyhráli 5:0, v žádné jiné třetině všech letošních vzájemných klání nepadly dohromady více jak dvě branky.

13. kolo: Mountfield HK – HC Kometa Brno 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 3. Kudrna (Mertl, Šimánek), 25. Šimánek (Mertl), 44. Knotek (Skokan, Dej) – 6. Ton (Kempný), 28. Čermák (Burian). Rozhodčí: Turčan, Úlehla – Flegl, Polonyi. Vyloučení: 6:3. Bez využití. Střely na branku: 29:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči: Jaroslav Kudrna – Petr Ton.

26. kolo: HC Kometa Brno – Mountfield HK 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Ton, 26. Koreis (Hanzlík, Honejsek) – 23. Vantuch (Frühauf, Beránek). Rozhodčí: Polák, Hribik – Kis, Lučan. Vyloučení: 5:9. Bez využití. Střely na branku: 27:20. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1. Nejlepší hráči: Jakub Koreis – Lukáš Vantuch.

39. kolo: Mountfield HK – HC Kometa Brno 0:7 (0:0, 0:5, 0:2)
Branky a nahrávky: 21. Ptáček (Ton, Hruška), 22. Kuboš (Honejsek, Dočekal), 26. Vondráček (Burian, Koreis), 30. Dočekal (Vondráček), 38. Honejsek (Dočekal, H. Zohorna), 45. Honejsek (Vondráček, Hanzlík), 59. Ton (Vondráček, Hanzlík). Rozhodčí: Fraňo, Pavlovič – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 6:9. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 28:28. Průběh utkání: 0:7. Nejlepší hráči: Peter Mikuš – Antonín Honejsek.

Petr Ton stále na výsluní týmových statistik

Hráč s největším počtem kanadských bodů je současně i nejlepším hokejistou na poli střelců – řeč je pochopitelně o exsparťanském kanonýrovi Petru Tonovi. Ten letos nasbíral v dresu Komety již 42 bodů za 22 gólů a 20 asistencí. Právě 22 branek řadí Tona dokonce na čtvrté místo mezi všemi hráči extraligy.

Michal Kempný jakožto základní stavební kámen defenzívy Komety exceluje mezi obránci. Vstřelil již 8 branek a na 21 jich nahrál, to z něj činí nejlepšího nahrávače mužstva. Taktéž jeho hodnocení v rámci +/- statistiky (+19) patří k tomu nejlepšímu, co lze v obraně Komety najít.

Černou práci v zadních řadách odvádí zase Jan Hanzlík, trávící v průměru nejvíce času na ledě (24:57). S ním se v Brně budou chtít utkat hlavně dva hradečtí hráči – Jiří Vašíček a Zdeněk Čáp. Vašíček s Hanzlíkem bojuje o celkové vítězství v Radegast Indexu, aktuálně vede hradecký bek o tři body. Čáp zase může vyhrát únorové hodnocení této statistiky, oba borci mají 40 bodů. Daleko za nimi ale není ani Jiří Vašíček, jenž v únoru nasbíral 38 bodů.

Brankoviště modrobílých stráží Marek Čiliak, patřící minimálně z hlediska statistik k tomu nejlepšímu, co lze v extralize vidět. Jeho průměr 2,22 inkasových gólů na zápas je čtvrtý nejlepší v soutěži, počet vítězství (28) znamená dokonce druhé nejvyšší číslo mezi brankáři.

Statistické okénko – Kometa…

  • vstřelila nejméně branek v přesilových hrách ze všech týmů – 32. Hradec jich má 41.
  • … je druhá nejhorší ve využívání přesilových her, a to s úspěšností 11,51 %.
  • … je třetí nejlepší při bránění oslabení – vyjádřeno v procentech je úspěšnost Brna ubránit početní nevýhodu 86,18 %.
  • … má na svém kontě druhý největší počet branek v oslabení, rovných 10.
  • … rozdala třetí nejmenší počet hitů, a to 621. Hradec jich má 658.
Sestavy z minulého utkání
Klimeš – Kováčik, Ptáček, Hanzlík, Vágner, Malec, Kuboš, Hájek – Hruška, Němec, Ton – Burian, Koreis, Vondráček – Ostřížek, Zohorna, Honejsek – Káňa, Čermák, Mrázek. Trenér: Vladimír Kýhos.
Kacetl – Dietz, Jank, Čáp, Piegl, Pláněk, Vašíček – Kudrna, Mertl, Skokan – Dej, Knotek, Pospíšil – Valcourt, Kukumberg, Červený – Vantuch, Tvrdík, Beránek. Trenér: Peter Draisaitl.