Preview k zápasu
pá 23.8.2013 | Martin Voltr, Martin Matuška

Velký pátek! Do Hradce míří Luleå, úřadující mistr European Trophy

Ostrá zápasová příprava na novou sezónu je už v plném proudu, až nyní ale hokejisty Mountfieldu HK čeká v rámci European Trophy první zahraniční soupeř. A rovnou ten nejpovolanější! Hradecký zimní stadion uvidí v pátek souboj s loňským vítězem evropské soutěže a vicemistrem švédské Elitserien, týmem Luleå Hockey. Svou kvalitu prokazuje i nyní, zatím si totiž poradil s Berlínem i Hamburkem. Přijde v Hradci první pád silného vyzyvatele ze severních končin Evropy?

Není vůbec pochyb, pro koho bude mít zápas nejpikantnější příchuť. Hradecký asistent trenéra Jiří Kučera zasvětil pět svých hokejových let právě Lulee, s níž také v sezóně 1995/96 slavil švédský titul – jen chvíli před zlatým triumfem s národním týmem ve Vídni! „Na Luleu vzpomínám velice rád, nicméně pro nás je to přípravné utkání jako každé jiné. To, že tam mám kamarády a známe se, nic neznamená. Do utkání jednoznačně půjdeme s tím, že chceme vyhrát,“ hlásí jasně hradecký kouč.

Po předešlém nezdaru, kdy Východočeši podlehli Kometě Brno 1:5, budou chtít předvést zlepšený výkon. A kromě toho také ukázat fanouškům, proč mají navštěvovat zápasy už v přípravném období. „Výkon proti Brnu rozhodně nebyl podle našich představ. Zápas jsme si rozebrali, vysvětlili, co bylo špatně, a proti Lulee chceme předvést úplně jiný výkon. Jak sami pro sebe, tak pochopitelně pro diváky,“ praví Kučera.

Švédský soupeř ovšem patří k těm vůbec nejsilnějším. Loňský triumf v European Trophy a finále Elisterien hovoří za vše. „Samozřejmě si uvědomujeme sílu soupeře a víme, že to nebude lehký zápas. Hráči jsou ale připraveni makat na sto procent a předvést co nejlepší bojovný a pracovitý výkon,“ dodává Jiří Kučera.

V evropské soutěži Luleå stoprocentní

Přípravné zápasy soupeře
Asplöven – Luleå 1:4
Luleå – Björklöven 3:4 sn.
Luleå – Hamburk 3:1
Eisbären – Luleå 1:4

Jakožto vítěz loňského ročníku je Luleå i pro tento rok brána jako jeden z favoritů na celkový triumf. V přípravě už sehrála celkem čtyři utkání, první dvě proti týmům z druhé švédské soutěže. S prvním si hladce poradila, ovšem Björklöven zvládli na její půdě otočit nepříznivý stav 0:3 až do vítězství 4:3 v nájezdech a získat tak cenný skalp.

Možná i proto v utkáních European Trophy severský celek nezaváhal. Jeho úvodním soupeřem byli Hamburg Freezers a Luleå doma potvrdila očekávání, když vyhrála 3:1. Ve druhém kole naopak svěřenci trenéra Jonase Rönnqvista sami cestovali do Německa, a to na půdu několikanásobných mistrů DEL ligy, Eisbären Berlín. Především díky výkonu brankáře Davida Rautia přestáli střeleckou převahu soupeře a zvítězili 4:1.

Loňská cesta Seveřanů za triumfem

Hradečtí hokejisté musí věřit, že jejich sok před sebou nemá tak povedenou cestu jako v loňském ročníku. A hlavně tak úspěšnou sérii v základní skupině – Luleå totiž vzešla jako vítěz z prvních sedmi zápasů! Svou cestu zahájila trojicí výher na domácím ledě, načež se vydala do Česka, kde si poradila s Kometou i Plzní. Pro švédský celek byly úspěšné také cesty do finského Oulu a německého Hamburku.

Úctyhodnou šňůru přetrhnul až v posledním skupinovém kole Berlín, porážka 0:2 však byla pro Luleu zaváháním nejen prvním, ale také posledním. Na finálovém turnaji Red Bulls Salute si totiž postupně poradila s krajany z Brynås, domácí Vídní a opět švédským Färjestadem a mohla slavit zisk mistrovského poháru! Mimochodem, z osmi účastníků závěrečného podniku byla rovná polovina ze země Tří korunek.

Na koho se těšit?

Daniel Bellissimo
Italský brankář patří k hlavním oporám své země mezi třemi tyčemi. Jeho sérii tří účastí na mistrovství světa, a to v hlavní skupině i v divizi, přeťal až loňský ročník, v němž alespoň naskočil do olympijské kvalifikace. Do svého současného působiště se přesunul po sezóně v Timrå IK, jež i přes jeho výborné statistiky z nejvyšší soutěže sestoupila. Vedle Davida Rautia, který se v posledních třech letech vypracoval v obrovskou brankářskou osobnost týmu, ale bude mít těžkou pozici.

Johan Fransson
Osmadvacetiletý obránce se v loňské sezóně dokázal poprvé protlačit do národního výběru pro světový šampionát. Ten pro něj měl na domácí půdě nejsladší možnou tečku v podobě zlaté medaile! Představí se i za týden na Českých hokejových hrách v Pardubicích, stejně jako jeho spoluhráč Linus Klasen. V letní přestávce měl blízko k odchodu do Omsku, Luleå však nabídku ruského klubu odmítla.

Pavel Skrbek
Švédský vicemistr má ve svém středu také jednoho českého hokejistu – kladenský odchovanec Pavel Skrbek tvoří s Johanem Franssonem první obrannou dvojici. Na svém životním kontě má dvanáct startů v NHL, Luleå je už jeho čtvrtým působištěm v rámci švédské SHL. V české extralize se představil naposledy na začátku sezóny 2011/12 a nemohlo tomu být jinde než na Kladně. Jinak je ale jeho osud úzce spjat s evropským severem.

Cam a Chris Abbottovi
Jako by ještě byli spojeni pupeční šňůrou. Cesta kanadských dvojčat Abbottových je odmalička až na pár zápasů totožná, v dresu švédského týmu působí už čtyři sezóny a Chris dostal před tou minulou na hruď kapitánské céčko. Můžete si být jisti, že pod střechou hradeckého stadionu se budou prohánět v jedné útočné formaci a že je na ledě rozeznáte maximálně podle dresu.

Vstupenky na sekretariátu či u pokladny

Rozhodně není bez zajímavosti, že na zápas do Hradce se chystá také skupina příznivců švédského klubu. Možná je to i pro Vás další důvod, proč přijít fandit! Vstupenky na zápas si můžete zakoupit už mezi 12. a 15. hodinou na sekretariátu zimního stadionu, pokladny u hlavního vstupu se pak otevřou v 15:30. Po celou dobu si můžete rovněž zajistit lístky na nedělní zápas s Kärpätem a také permanentky na nový ročník Tipsport extraligy.

Samotný souboj Mountfield HK – Luleå Hockey odstartuje v 17:30. Pokud si cestu na stadion nenajdete osobně, můžete sledovat tradiční on-line přenos, případně naladit televizní kanál DIGI Sport 1, na němž bude zápas živě vysílán.

FOTO:
Fredrik Sundvall / Pic-Agency Sweden
facebook Luleå Hockey