Preview k zápasu
čt 14.3.2013 | Martin Voltr

Baráž je tady! Půjdeme vstříc extralize, burcuje kapitán juniorů Marek Červený

Základní část je zapomenuta, teď se jede od nuly! Junioři Královských lvů zahajují v pátek 15. března baráž o extraligu, na úvod zamíří na led týmu PZ Kladno a v neděli se představí ve Vsetíně. Pouze nejlepší ze čtyř účastníků prolínací soutěže bude moci slavit, zbylé tři čeká příští rok Liga juniorů. A tu už Východočeši hrát nechtějí! „Máme silný tým, snad své ambice potvrdíme,“ věří kapitán hradeckého týmu Marek Červený.

Nejsledovanější dveře v útrobách hradeckého zimního stadionu se netrhnou, osiřelá kabina A-týmu je už zase plná hokejového odhodlání. Okamžitě po závěrečném utkání základní části se junioři přestěhovali do šatny, kterou jim přenechali jejich starší kolegové. K dispozici mají veškeré zázemí. Mohli se tak v klidu připravit na první dva z celkových šesti zápasů, jež rozhodnou o tom, zda byla jejich sezóna úspěšná, či neúspěšná.

O výhodu domácího prostředí se však na úvod nebudou moci opřít, barážový los si pro ně nachystal dvě výzvy na ledě soupeřů. V pátek od 13:30 hrají Královští lvi úvodní utkání na kladenském ČEZ stadionu proti tamějšímu vítězi západní skupiny PZ. Hned další den se vydají až k východním hranicím republiky, aby se připravili na nedělní mač ve Vsetíně, který odstartuje v 17:00.

Nezapomeňte, že na úvodní dvě střetnutí se můžete úplně zdarma vydat s hradeckými fanoušky! V autobusech ještě zbývají volná místa, více informací naleznete v tomto článku. Pokud se nevydáte juniory podpořit, můžete z pohodlí svého domova sledovat podrobné on-line přenosy z obou míst konání.

Marek Červený: Věřím v šest bodů!

Máte před sebou klíčovou fázi sezóny. Víc se těšíte, nebo cítíte i nervozitu?
Nervozitu určitě ne. Já jsem už týden nažhavený, částečně je to i tím, že jsem byl zraněný. Už je na každém kroku znát, že se to blíží. Vedení nám připravilo výborné podmínky, jsou úplně jiné, než byly v sezóně. Máme kabinu po A-týmu, máme zázemí, jaké si přejeme. Už je jenom na nás, jak se s tím popereme v zápasech. Všichni věříme, že to po těch x letech konečně zvládneme.

Na úvod jedete do Kladna. Jeho největší síla spočívá v útoku, takže i ty jako obránce si budeš muset dávat velký pozor...
Projížděl jsem si jejich stránky a mají výborné hráče. Je tam Vojta Butor, který se mnou hrál v mládežnických nároďácích, určitě budou silní, protože stejně jako my suverénně vyhráli svoji skupinu. Navíc na Kladně se nikdy nehrálo dobře, ať už to byl první tým nebo PZ.

Hned v neděli se představíte ve Vsetíně. S dorostem jsi tam už několikrát hrál, takže můžeš vyprávět o místním prostředí…
Na Vsetíně je to hodně specifické, už tím hřištěm. Je to tam velmi nepříjemné, já osobně jsem tam nikdy nevyhrál. Ale doufám, že jsem si to šetřil na tu nejvhodnější chvíli, která přichází teď. Věřím, že přijdou lidi, zápas si užijeme a zvládneme ho. Půjdeme si pro tři důležité body vstříc extralize.

Na zápas zamíříte už o den dřív. Bude pro vás hodně důležité nabrat klid?
Přesně tak. Jedeme tam o den dřív, abychom si na stadion trochu zvykli. Půjdeme dvakrát na led, což nám určitě pomůže.

Hodně by vám také měly pomoci zkušenosti starších hráčů, kteří vás mohou v omezeném počtu posílit.
Kluci z áčka doufám naši hru zvednou, jsou to zkušení hráči, kteří už mají hodně odehráno. Hodně se těším, protože vím, že letos je tady silný tým. Snad své ambice potvrdíme.

Váš tým táhne především silný ročník 1994. Jako o rok starší hráč, necítíš z jejich strany až tlak, jak se mohutně prosazují?
Tlak necítím. Ti kluci jsou tady samozřejmě výborní, mají velký potenciál do dalších let. Ale já to beru tak, že chci postoupit a nekoukám doleva, doprava. Hraju, abych vyhrál. Úspěch je to nejlepší, co v hokeji může být.

Na oba úvodní zápasy za vámi dorazí autobus hradeckých fanoušků. Bude pro vás důležité mít v zádech podporu?
Slyšel jsem o tom. Samozřejmě nás hodně potěší, když uvidíme, že za námi přijeli fanoušci. Bude to pro nás velká vzpruha.

Není pro vás nevýhoda, že první dvě utkání hrajete na kluzištích soupeřů?
Na jednu stranu to může být nevýhoda, na druhou ale také výhoda. Potom máme sérii tří domácích zápasů. Takže první dva zápasy budou hodně důležité a myslím, že když je zvládneme, tak postoupíme.

Soutěž začala poměrně pozdě, navíc měla v prosinci dlouhou přestávku. Jak se cítíte po fyzické stránce?
Začala sice pozdě, ale to tempo měla dva zápasy za víkend, i když v ní byly nějaké pauzy. Jsme v pohodě, fyzicky se cítíme dobře, máme natrénováno.

Jakou přípravu jste absolvovali v posledním týdnu před baráží?
Dopoledne jsme se zaměřovali na obranu nebo útok, odpoledne jsme pilovali přesilovky a oslabení. Postupem týdne to vrcholilo a směřovalo na prvního soupeře. Věřím, že budeme připraveni na Kladno i na Vsetín a že z prvního víkendu přivezeme šest bodů.

Co bys na závěr vzkázal hokejovým příznivcům, aby vás vyjeli podpořit a příští týden přišli na hradecký zimní stadion?
Myslím, že i na juniorský hokej se dá koukat. Navíc baráž bude ještě o třídu výš, protože se v ní setkají týmy, které mají extraligové ambice. Ani nemusí být nevýhoda, že se u nás bude hrát v malé hale, protože aspoň budou lidé hokeji blíž a když budou fandit, tempo hry ještě poroste. Doufám, že jich přijde co nejvíc a užijí si to stejně jako my.

Královéhradecký kraj podporuje mládežnický hokej