Akademie ČH
út 12.3.2013 | Martin Voltr

Juniorská liga nabídla vysoké triumfy i dramatické bitvy. Hradec však vládl

Šestatřicet kol. Pouhé dvě prohry. Sedmkrát překonaný milník deseti vstřelených branek, osmkrát čisté konto, stoprocentní bilance v nájezdech. Takové jsou některé z důležitých čísel hradeckých juniorů ze základní části druhé nejvyšší soutěže. Pro Královské lvy to ale rozhodně nebyla procházka růžovou zahradou – týmy z horní poloviny tabulky s nimi několikrát hrály partie napínavé až do posledních okamžiků, Hradec však kromě dvou všechny dotáhl do vítězného konce. Vedle ohlédnutí za průběhem ligové sezóny se zaměříme také na individuální statistiky mladých hokejistů se lvem na hrudi.

Hradecká cesta základní částí

Před sezónou se do ligové skupiny Střed přesunula Třebíč, která slibovala nárůst kvality. Novinkou se stal tříbodový systém, kdy po šedesáti minutách následovaly rovnou nájezdy. Budoucí nejlepší tým si tedy nemohl vyzkoušet prodloužení, které v baráži už nechybí.

Úvodními koly propluli hradečtí junioři s neochvějnou jistotou. První ztráta přišla až v sedmém kole, kdy zavítali právě na led silné Třebíče. Nebýt smolného závěru, vyhráli by už v základní hrací době, místo toho si alespoň poprvé vyzkoušeli samostatné nájezdy. A zvádli je vítězně. První čtvrtinu zakončili těsným triumfem na ledě Velkých Popovic, které na ně byly v domácím prostředí tradičně připraveny nejen po té hokejové stránce.

Ve třináctém duelu našli Východočeši svého prvního přemožitele, dramatickou přestřelku v Kolíně ovládli domácí Kozlové. Pak ale Hradec nasedl zpět na vítěznou vlnu. Kromě několika jednoznačných triumfů absolvoval také řadu náročných a vyrovnaných zápasů – což ale může být pro rozhodující fázi sezóny jedině dobře, protože je v drtivé většině dokázal dovést do úspěšného konce.

Největší kuriozitou z celého průběhu sezóny se stal začátkem ledna duel v Mělníce. Beznadějně poslední domácí hokejisté poslali do pole jen deset hráčů, a když se jeden z nich zranil, musel být zápas po druhé třetině ukončen. K průběžnému vedení Východočechů 4:0 tak do tabulky díky kontumaci přibyl ještě jeden gól.

Jako druhý – a také poslední – na ně našel recept Havlíčkův Brod. Proti Rebelům se Hradečtí trápili v koncovce, což je i v jiných zápasech stálo ještě lepší výsledky. Ovšem v únoru na to našli nejlepší možnou odpověď, když hned pěti týmům zvládli nasázet dvouciferný počet gólů! Zejména Strakonice musí na osmnáctibrankový příděl vzpomínat ještě teď.

Tou dobou už měli hokejisté pod taktovkou Miloše Říhy a Aleše Půlpána baráž takřka zajištěnou, odpor svých pronásledovatelů zlomili 8. února ve vítězné dohrávce na stadionu druhé Třebíče. Definitivní stvzení přišlo v následujícím týdnu.

V čele tabulky se po kompletně odehraných 36 kolech jméno Královských lvů vyjímá se ziskem 97 bodů ze 108 možných. Hradec vzešel jako vítěz ze všech pěti penaltových rozstřelů. Nastřílel o čtyři góly víc než druhé Velké Popovice, defenzívu už měl v soutěži nejlepší o parník.

Kompletní tabulka Ligy juniorů »

Individuální statistiky týmu

Obrovskou měrou se o první místo ve skupině zasloužil silný ročník 1994, který se loni probojoval do semifinále extraligy staršího dorostu. Hradečtí trenéři kromě něj vsadili také na několik starších hokejistů. Stejně jako do základní části ligové soutěže, rovněž do zápasů baráže mohou nastoupit až čtyři hráči ročníku 1992.

Jasnou brankářskou jedničkou hradeckého týmu byl Michal Mahdal, který na konci sezóny sekundoval Filipu Luňákovi u A-týmu. V juniorce Mahdal dalším gólmanům příliš prostoru „nenechal“. Jen do pěti zápasů, z toho jednoho kompletního, naskočil navrátilec Jan Jeřábek. Dvakrát, z toho jednou od začátku, se do klece postavil starší dorostenec František Veselý.

Brankáři
Z Min. OG Zás. Prům. % ČK
Michal Mahdal (1992) 34 1930 63 849 1,96 93,09 6
Jan Jeřábek (1994) 5 130 3 37 1,38 92,50 0
František Veselý (1996) 2 80 2 28 1,50 93,33 0

Pětice obránců je ve většině statistik odskočená od zbytku pole. Jediným bekem, který odehrál plný počet 36 zápasů, byl Dominik Rejl. Nejvíc gólů, asistencí i plusových bodů v hodnocení účasti na ledě nasbíral Michal Štědrý, žebříček nejtrestanějších beků stihl už v úvodu sezóny ovládnout Tomáš Pištora (46 TM).