Rozhovory
so 16.3.2013 | Martin Voltr

Dvougólový Milan Valášek: Fanoušci byli naším sedmým hráčem na ledě

První ze šesti položek na barážovém seznamu si mohou junioři odškrtnout s poznámkou „splněno“. PZ Kladno jim na svém stadionu bylo zpočátku velice silným soupeřem, ale jakmile Hradečtí vstřelili první branku, utkání se začalo odvíjet jejich směrem. Na konečném výsledku 6:2 se shodně dvěma góly podíleli stabilní členové prvoligového A-týmu Zdeněk Čáp s Milanem Valáškem, pozápasovou děkovačku si ovšem po zásluze vychutnali všichni členové mužstva. „Fanoušci nám hodně pomohli. Když člověk slyší podporu na venkovním stadionu, každého to žene dopředu,“ pochvaluje si Valášek.

Zpočátku nic nenapovídalo, že by se mohl zrodit právě takový výsledek, jaký nakonec na kostce kladenského ČEZ stadionu svítil. „Nevěděli jsme, co od toho čekat. Kladno jsme vůbec neznali. Pouštěli jsme si nějaké věci na videu, ale když se na to připravíte v hlavě, při zápase je to stejně něco jiného,“ hledá Milan Valášek příčiny špatného úvodu.

Snad jen zásluhou Michala Mahdala domácí hokejisté v první třetině branku nevstřelili. „Michal chytal výborně. Když se nám ze začátku nedaří, potřebujeme, aby nás podržel,“ uvědomuje si hradecký mladík. „Cítíme vzadu jistotu, pak se nám hraje líp. Samozřejmě na něj ale nemůžeme pouštět každý útok,“ dodává s přísnějším výrazem.

Šli jsme gólům naproti

Hra před první přestávkou ale trvala jen 18 minut a 28 sekund. Proč? Dvojice hráčů absolvovala souboj u hrazení a jeden z kladenských hokejistů si nepříjemným způsobem roztrhl obočí. Na ledě tak byla krev a místo okamžitého zásahu se rozhodčí dohodli s oběma týmy, že na led pustí rolbu a zbytek první třetiny se dohraje až bezprostředně před tou druhou.

„Bylo to trochu kuriózní, že jsme minutu a půl první třetiny odehráli po pauze. Ale to musíme zvládnout,“ říká Valášek. Právě v dohrávané chvilce vstřelili Východočeši první gól, který je do dalšího průběhu vydatně nakopl.

Od tohoto momentu tahali až do konce zápasu za delší konec provazu, jen s výjimkou několika málo pasáží. „Za stavu 0:3 jsme na chvíli přestali hrát,“ zmiňuje tu nejvýraznější, z níž PZ Kladno vytěžilo jeden přesilovkový gól, „ale pak už jsme si vedení pohlídali.“

Nejzkušenější hradecký forvard Milan Valášek se stejně jako Zdeněk Čáp na výhře podílel dvěma góly, kterými zvyšoval na 0:3, respektive 1:5. „Před prvním mi nahrál Pavel Hlavatý a já jsem se snažil vystřelit na zadní tyčku. Zapadlo to do brány, trochu i se štěstím,“ připouští. „U druhého mi zpoza brány nahrál Pravdič (Lukáš Pravda), podíval jsem se na gólmana a nějak mu to tam trefil. Myslím, že naše lajna tomu šla naproti. Byli jsme aktivní a ty góly jsme si zasloužili.“

Když budeme makat, můžeme to zvládnout

První triumf Královských lvů tak režírovali hokejisté ročníku 92. Michal Mahdal si počínal v bráně na jedničku, trojice Čáp – Šťastný – Valášek pak obstarala pět ze šesti branek. Hradecký kouč Miloš Říha před startem baráže deklaroval, že hráče na výjimku bude pro každé střetnutí vybírat zvlášť. A první výběr mu tedy vyšel excelentně.

Do dalšího duelu už ale můžou naskočit jiní. „S trenérem jsme to konzultovali. Je nás víc, takže se podle soupeře budeme střídat. S manšaftem ale musíme žít všíchni a stoprocentně se snažit pomáhat. Když člověk nebude hrát, tak bude povzbuzovat ostatní. Takhle se půjde dál, není to pro nás nic špatného,“ popisuje situaci v kabině dvacetiletý student hradecké univerzity.

Ještě jedno musí v souvislosti s prvním utkáním baráže zaznít. Do Kladna dorazil autobus hradeckých příznivců, jejichž přínos už Milan Valášek vystihuje nejlépe sám. „Fanoušci byli po Mahdym naším sedmým hráčem na ledě! Pomohli nám hodně, hlavně ze začátku, kdy jsme byli pod tlakem. Když člověk slyší podporu na venkovním stadionu... Každého to žene dopředu, hlavně kluky, kteří to ještě neznají,“ děkuje hokejista se čtyřiadvacítkou na zádech.

Junioři tedy zvládli první polovinu venkovního dvojboje podle představ. Teď je ale čeká ta druhá, a nutno dodat náročnější. Cílem je Vsetín! „Jedeme v sobotu hned po obědě, večer máme trénink. Vyspíme se a pořádně se na Vsetín připravíme, protože tam se hraje vždycky těžko,“ ví Milan Valášek. „Určitě přijde hodně lidí, kromě nich jim občas pomáhají i rozhodčí. Když ale budeme makat, určitě to můžeme zvládnout.“

Statistiky Milana Valáška v sezóně 2012/13
Z G A B +/- TM
A-tým – základní část 40 7 5 12 -3 16
A-tým – play-off 6 0 0 0 -2 0
junioři – základní část 4 4 4 8 +7 4
junioři – baráž 1 2 0 2 +2 0
Královéhradecký kraj podporuje mládežnický hokej