út 14.1.2020 | Anna Marie Kokrhounová

Finále, vítej! Hradec porazil Djurgården 3:0 a slaví postup dál

Paráda! Východočeši zvládli i druhé utkání proti švédskému týmu a po výhře 3:0 je jasné, že finále Ligy mistrů si zahraje právě Mountfield HK. Hradečtí Djurgården během šedesáti minut prakticky do ničeho nepustili a díky kvalitní obraně a skvělému výkonu Marka Mazance si zajistili historický postup. Vítězem druhé semifinálové série se stala Frölunda, se kterou se Hradec utká ve finálovém duelu 4. února pod Bílou věží!

Do druhého semifinálového duelu naskočili Lvi v totožné sestavě jako do posledního ligového utkání proti Varům. Na pozici třináctého útočníka byl připraven junior Matěj Morong.

Vyrovnaná třetina branku nepřinesla

Švédský celek vstupoval do odvety pod Bílou věží s dvougólovým mankem z domácího zápasu a již od úvodního buly se tak snažil aktivně působit před Mazancem. K tomu měl ideální příležitost poté, co Hradečtí faulovali a šli do čtyř. Hosté svírali Lvy před hradeckou klecí a připsali si první velkou šanci utkání – po pokusu Marcuse Högströma od modré se ČPP Arénou rozezněla nastřelená tyčka.

I Východočeši dostali krátce po ubráněném oslabení možnost přesilové hry, ani oni ale výhodu jednoho muže v poli nevyužili. Djurgården k postupu potřeboval alespoň tři góly a ofenzivní snaha byla z jeho strany hodně vidět. Mountfield sázel spíše na rychlé protiútoky a švédská zaváhání. Jordann Perret ujížděl sám na hostující svatyni, avšak puk až za Svedbergova záda forhendovým blafákem procedit nedokázal.

Hosté pokračovali v útočných výpadech na hradeckou branku, defenzíva Hradce však dobře pracovala a co nezvládla zlikvidovat již v zárodku, překazil Djurgårdenu skvěle chytající Marek Mazanec. Východočeši si směrem dopředu začali věřit, jejich zajímavě vypadající šance ale nikdy nesměřovaly přesně mezi tři tyče. Po dvaceti minutách tak odcházely oba celky do šaten za stavu 0:0.

Trefa Jakuba Lva Hradci přiblížila postup

Druhou třetinu domácí začali v početní výhodě. Zkrácenou přesilovku neodehráli Hradečtí vůbec špatně a zároveň s vypršením trestu Djurgårdenu otevřeli skóre utkání. Jakub Lev prokličkoval skrz hostující obranu a následně kotouč zavěsil přesně pod horní tyč Svedbergovy branky – 1:0. Východočeši nadále létali v útočné třetině a svými střeleckými pokusy zvedali diváky ze sedadel, hosté naopak v ofenzívě začali mírně tápat.

Hradečtí dobře bránili už ze středního pásma a stockholmský celek měl potíže jak s přechodem modré čáry, tak s následným udržením se před klecí Mountfieldu. Hradec si náskok nad soupeřem hlídal, nestahoval se ale do defenzivní ulity a sám si zvládal vypracovávat zajímavé šance před švédským gólmanem. Matěj Chalupa obral v útočném pásmu hosty o kotouč, z mezikruží však Svedberga střelou mezi betony nepřekonal.

Hra v podobném duchu pokračovala i nadále. Švédové sen o finále nevzdávali a drali se do útočné třetiny, rychlou kombinaci zakončujícího Jasona Garrisona ale hradecký brankář hbitě vychytal svou lapačkou. V posledních momentech třetiny to byli znovu domácí, kdo měl převahu v útoku, ani Jerglova rána už ale v síti neskončila. Přesto měl Mountfield před poslední třetinou skvělou pozici pro postup do finále CHL.

Mountfield si náskok pohlídal a zahraje si finále

Východočeši vlétli do poslední periody za velké podpory svých fanoušků a něco přes minutu svírali hostující celek před Niklasem Svedbergem. Když už to vypadalo, že se Djurgården konečně osvobodí, ujal se kotouče na levém kruhu Richard Nedomlel a přesnou střelou vymetl růžek švédské branky – 2:0. Za bouřlivé divácké kulisy se pokračovalo ve hře před brankou hostí, Hradec stockholmský celek do své třetiny pořádně nepouštěl.

Djurgården to měl k postupu už hodně daleko, Hradec navíc dobře napadal rozehrávku svého soupeře a před vlastní brankou efektivně likvidoval útočné pokusy Seveřanů. Ti se již devět minut před koncem rozhodli odvolat svého gólmana, čehož Mountfield využil a připsal si další gól. Aleš Jergl obkroužil hostující svatyni a zasunul touš až za brankovou čáru – 3:0.

V 53. minutě museli domácí čelit hrozbě v podobě trestného střílení Djurgårdenu. Exekutor Jacob Josefson se k nájezdu rozjel dobře, Marek Mazanec ho však ani nepustil do zakončení a puk mu hokejkou vypíchl. Nedisciplinovanost domácích vyústila ještě v jedno trestné střílení, tentokrát Mazancovi čisté konto zachránila tyčka. Djurgården se už na nic nezmohl a po šedesáti minutách tak bylo rozhodnuto, že finále proti Frölundě si zahraje Mountfield HK.