čt 18.8.2011 | Martin Voltr, Lukáš Souček

Hradec na první výhru stále čeká, s Havl. Brodem prohrál 2:4

Hradečtí hokejisté přivítali ve čtvrtek na domácím kluzišti Havlíčkův Brod. Svěřencům trenéra Mičky i tentokrát vyšel úvod do zápasu a hned po třech minutách domácí vedli po přesné trefě Jana Bergera. Radost Hradeckých ovšem odezněla ještě před desátou minutou. Hosté totiž dokázali během šesti minut vstřelit dvě branky a otočili zápas ve svůj prospěch. Druhou hradeckou branku zařídil Martin Koudelka, ale ani ta na pomyslné body nestačila. Havlíčkův Brod byl totiž v tu dobu stále o gól napřed a své vítězství navíc stvrdil čtvrtou brankou v samotném závěru utkání.

První třetina nenudila, ovládl ji Brod

Aktivněji vstoupili do utkání hokejisté Havlíčkova Brodu, ale byl to Hradec, který hned ze své první akce udeřil. Jan Berger potáhnul puk podél pravého mantinelu a když už byl za protihráčem, rozhodl se ke střele. Ač byla z úhlu, nejistému Nerudovi proklouzla vedle betonu do sítě a domácí tak vedli 1:0.

O mnoho pohlednější akce hostů se za necelé tři minuty zasloužila o vyrovnávací gól. Ondřej Stehlík na modré čáře vysunul Jonáše Fiedlera, který napříč pásmem nádherně našel Petra Štěpánka a ten už z první střílel do prázdné brány – 1:1.

Domácí hokejisté to však nechtěli nechat jen tak a obsadili útočné pásmo. Manévry předváděla opět lajna hradeckých mladíků Valášek – Berger – Březina a chvíli nato ji napodobil Michal Tvrdík. Forvard první formace šikovně vyjel až před Nerudu, ale svůj bekhend nasměroval jen do jeho vyrážečky.

No a následně Havlíčkův Brod trestal. Podobné okénko jako při hradeckém úderu předvedla tentokrát domácí obrana a David Jonáš mířil ke vzdálenější tyčce Jakuba Čecha přesně – 1:2. Diváci v malé hale hradeckého stadionu se ani nadále nenudili, ovšem drtivou většinu jich ve dvanácté minutě rozesmutnil Luděk Brož.

A možná tomu ani sám nevěřil. Hradecký útočník se totiž usadil na brankovišti a když mu Milan Karlíček poslal perfektní přihrávku, Brožovi stačilo jen nastavit hůl a radovat se z gólu. Ani jedno z toho se však nestalo a skóre se neměnilo, stejně jako po další Brožově akci o čtyři minuty později. Závěr prvního dějství strávil puk především v hradecké třetině. Za záda Jakuba Čecha se mu však z hole Ondřeje Stehlíka ani Petra Štěpánka nechtělo.

Hosté navýšili vedení a mohli i víc

Druhé dějství zahájili Hradečtí svou první přesilovkou utkání. Kromě nepovedené teče Ondřeje Látala se v ní však nic nestalo a za okamžik se do šance dostali kompletní hosté. Petr Polodna se však neodvážil ohrozit Čecha, když měl puk na slabší bekhendové straně.

Další možnosti patřily zkušeným mužům v hradeckém dresu. Nejprve byl velmi aktivní Martin Koudelka a následně se ve velké příležitosti ocitnul Jiří Kadlec. Zpoza brány dostal od spoluhráče skvělý pas, který však sám před bránou z první poslal mimo.

Už podruhé v zápase tak pocítil Hradec na vlastní kůži platnost pořekadla Nedáš – dostaneš. V přesilovce domácích totiž nezhodnotili únik dva na jednoho Budínský s Látalem a jak se to dělá jim ukázali soupeři. Petr Štěpánek vychytrale naznačil střelu, aby kotouč posunul Jonáši Fiedlerovi a Čech opět neměl šanci – 1:3.

Od poloviny utkání se čekalo na další vzrušující okamžiky, které ve druhé periodě ještě stihly přijít. Jejich hvězdami byli hráči Havlíčkova Brodu. Žblabuňka Vojtěcha Němce ještě trefila hradeckou tyč, další situace pak už musel řešit Jakub Čech. To se mu povedlo jak proti samostatnému nájezdu a bekhendovému zakončení Ondřeje Stehlíka, tak proti nebezpečně skryté střele Jana Knotka. Hradec tak stále zaostával „pouze“ o dva góly.

Vyloučení, diskuse a další hradecká prohra

Domácí tým musel do třetí periody změnit hodně věcí, aby si mohl brousit zuby na první vítězství v přípravě. Po čtyřech minutách ale jen koukal, jak Jan Knotek posílá libovou přihrávku přes dvě pásma přesně na hůl Vojtěcha Němce. Jakub Čech však vychytal už druhý sólový únik soupeře, když se v brankovišti roztáhnul jako chobotnice a bekhendu Němce nenechal ani milimetr.

Další minuty se na ledě šermovalo víc rukavicemi, než hokejkami s pukem. Krátké potyčky Bergera s Protivným a Březiny se Sovou vyřešil sudí menšími tresty, přičemž pro hostujícího obránce Aleše Sovu to znamenalo už čtvrté posezení na trestné. Nic zajímavého se však ve hře čtyři na čtyři nestalo.

Jestliže jsme zmínili povedené zákroky Jakuba Čecha, se startem poslední desetiminutovky začal zářit také Stanislav Neruda. Havlíčkobrodští gólmani v Hradci často neprožívají příliš šťastné zápasy, ovšem Neruda to chtěl popřít a všechny puky bezpečně chytal. Nejvíce se vytáhnul proti tutovce Ondřeje Látala, kterého od brankové čáry přesně našel Martin Koudelka.

Třetí třetinu doprovázely časté diskuse hráčů s hlavním rozhodčím, jehož výroky velmi často rozezlívaly také hradecké publikum. To však v posledních minutách vidělo ještě dva góly. Nejdřív si Martin Koudelka přiťuknul s Ondřejem Látalem a když se probojoval až před Nerudu, z dorážky poslal puk mezi jeho betony do sítě – 2:3.

Domácí tak vycítili šanci, v útočném pásmu se však už v podstatě neprojevovali a šestnáct sekund před koncem dostali definitivní razítko na svou sedmou prohru v přípravě. V předbrankovém prostoru zužitkoval Němcovu přihrávku Petr Štěpánek a svým druhým gólem utkání stanovil konečné skóre 2:4.

Oba týmy se následně domluvily ještě na samostatných nájezdech. Prvním úspěšným střelcem byl hostující David Jonáš, ve třetí sérii však za Hradec srovnával Michal Tvrdík. No a protože letní hradecká posila uspěla také ve svém dalším pokusu v páté sérii, alespoň v dovednostní soutěži si domácí připsali vítězství.

Jiří Slabý (HC VCES Hradec Králové):
Začátek utkání se nám nevydařil, bylo to z naší strany hodně špatné. Zkoušeli jsme nové útoky a až na ten gól se nám začátek nevyvedl. Ve druhé třetině již přišlo určitě zlepšení. Mužstvo se dává dohromady, skládáme ho a máme ještě určité rezervy. V utkání jsme neproměnili řadu vyložených šancí, což nás může jenom mrzet.

Petr Novák (HC Rebel Havlíčkův Brod):
S naší hrou jsme zatím spokojení a výsledky nějak neřešíme. Je nám docela jedno, jestli v Hradci vyhrajeme 4:2 nebo prohrajeme 1:5, i když výhry samozřejmě potěší. Po hráčích vyžadujeme určité věci, které se jim daří plnit. Zatím nám to funguje a já si přeju, aby to vydrželo až do mistráků. Rozhodčí dneska zase pískal půl zápasu dobře a pak se do toho začal nesmyslně montovat. Největší katastrofa je, když se mu smějou i domácí diváci. To už já pak nemusím říkat vůbec nic.