ne 9.3.2014 | Martin Voltr

Hradec versus Pardubice – velkolepá demolice. Mladší dorost vyhrál v derby 8:0!

Neuvěřitelný zápas. Že mají hradečtí mladší dorostenci obrovskou motivaci porazit v posledním derby sezóny Pardubice, o tom nikdo nepochyboval. Stejně tak ale nikdo nemohl tušit, že Královští lvi na domácím ledě soupeře přejedou rozdílem dvou tříd! Jen v samotném začátku se hosté drželi, pak Hradec s podporou vynikajících fanoušků přeřadil do jiné dimenze a nakonec svého odvěkého rivala poslal domů s osmičkou dárečků. Velké bravo!

Vyrovnaný začátek Hradec včas protrhnul

Máloco v samotném úvodu utkání naznačovalo, jak celá nedělní partie nakonec dopadne. Hned po dvaceti sekundách se museli mít Hradečtí na pozoru při šanci Pochobradského, ale pak také začali být v útočném pásmu nebezpeční. První gólovku měl na hokejce Jaroslav Dvořák, který zakončoval přečíslení, jenže druhý růžek přestřelil.

Pardubice si v dalších minutách zahrály dvě přesilové hry, ty však zvládli domácí v čele s brankářem Michaelem Weissem ubránit bez větších potíží, což jejich sebevědomí ohromně posílilo. Jen zásluhou Milana Kloučka se stav nezměnil po sólu Patrika Hidveghyho, hostující gólman se proti jeho dorážce opravdu vyznamenal.

Jenže ve 13. minutě už nestačil. V dalším přečíslení si jako starý mazák počínal Vítek Fanderlik, jehož nabídku proměnil z mezikruží kapitán Radovan Pavlík. Hradečtí navíc hned potom vyhráli na středovém kruhu buly a Martin Hejna pouhých sedm sekund po prvním zářezu přidal druhý – 2:0!

Pardubická obrana byla najednou v troskách. Za jejími zády se zjevili ještě Jirásek a pak opět Pavlík, jenže stav se změnil až poté, co šli hosté do čtyř. Dorážku Hejnovy rány od modré čáry obstaral Filip Moník a rozklad soupeře v první části byl dokonán – 3:0!

Hra začala připomínat nepřetržitou přesilovku

Tak trochu se čekalo, jestli jiná třetina napíše jiný příběh. Ale to ani omylem! Hradečtí se okamžitě nastěhovali do pardubického pásma a Kloučka opět ostřelovali ze všech pozic. Šance přicházely co střídání, Hradec měl k dispozici i přesilovku, jenže výkon hostujícího brankáře držel stav na přijatelné hladině.

Až v polovině zápasu přišlo to, co přijít muselo. V další početní výhodě dostal Martin Hejna ideální pas od Matějčka, nekompromisně zavěsil pod břevno a vyhnal Kloučka z brány – 4:0. S Dominikem Grohem v zádech měli Pardubičtí obrovskou možnost odpovědět po trojici slepených faulů domácích, jenže i ve dvojnásobných výhodách byli zkrátka špatní. Jen jednou donutili Michaela Weisse k vynikajícímu zákroku.

Jakmile byl Hradec v plném počtu, už zase pokračovala jeho totální dominance ve všech herních činnostech. Netrvalo to dlouho, než poprvé kapituloval i druhý brankář soupeře. Opět se o to postaral bijec Martin Hejna, který využil svých fyzických parametrů k zisku kotouče a okamžitou střelou završil hattrick – 5:0!

Pohoda na hradeckých hokejkách byla opravdu neuvěřitelná, zdálo se, že proti sobě hrajou dva týmy z rozdílných soutěží. Před odchodem do kabin sice trojici šancí neproměnil Radovan Pavlík, ale pak se blesková akce zakončená Filipem Jiráskem postarala o další zářez na pažbu – 6:0.

Sebevědomí nakonec k desítce nevedlo

Na utkání přišli domácí borce podpořit i fanoušci, kteří jim vytvořili skvělou atmosféru. Zkraje třetí třetiny sledovali krátké vzepětí Pardubic, které ale ve 46. minutě ukončila nádherná akce Štěpána Matějčka. Hradecké číslo devět vyjelo ze strany před brankoviště a nádherným věšákem trefilo jediné volné místečko pod horní tyčkou – 7:0!

Lvi samozřejmě chtěli zaútočit na desítku, ale nikam se nehnali. Šance totiž v jejich aktuální pohodě přicházely prostě samy od sebe. Také se čekalo, zda v prestižním souboji přijdou výraznější konflikty mezi oběma tábory, ale až na pár nedovolených zákroků nemuseli rozhodčí řešit žádnou vážnější situaci.

Jednoznačnému kralování lvích bojovníků v nedělní bitvě vydatně pomáhaly početní výhody. Když pět minut před koncem zápasu dorazil puk do odkryté brány Martin Štohanzl, Hradečtí měli na kontě už čtyři góly ze šesti přesilovek – 8:0!

Dvouciferný debakl se nakonec nekonal, svěřenci trenéra Tomáše Martince byli ke svým protivníkům velmi milosrdní. Bonusem k jednoznačnému vítězství byla i naprosto zasloužená nula pro Michaela Weisse, který zřejmě čekal, že bude mít víc práce. Hradec svého soupeře přestřílel nevídaným poměrem 63:16! Po závěrečném hvizdu si mladší dorostenci ještě užili prodlouženou děkovačku s fanoušky a v kabině si mohli říct: Když budeme takhle hrát i dál, můžeme dojít daleko. Sakra daleko.