čt 16.11.2023 | Eva Šafranková

Obrat byl na dosah. Junioři padli s Boleslaví 5:6 po nájezdech

Nejdříve jasný průběh pro hosty, poté zdramatizování. Hradečtí junioři nenavázali na starší kolegy z A-týmu, který si předchozí den poradil se stejným soupeřem. Mladí Lvi sice otevřeli skóre utkání, ale poté pětkrát v řadě udeřili Bruslaři. Ačkoliv domácí zabrali, smazali čtyřgólové manko a vyrovnali na 5:5, z výhry se nakonec radovala Mladá Boleslav. Mountfield se v samostatných nájezdech totiž ani jednou netrefil a prohrál 5:6.

Začátek zápasu byl pomalejší a chvíli trvalo, než se hráči dostali do tempa, což bylo z části způsobené tím, že oba týmy naposledy do ostrého mače nastoupily před dvanácti dny a poté byla reprezentační přestávka. „Mohlo to být zapříčiněné i delší pauzou, nebyli jsme zvyklí na zápasy,“ potvrzuje David Pavič.

Jedna z prvních výrazných možností patřila Petru Hrdličkovi, který bekhendem trefil vyrážečku Davida Hory. Toho však příliš mrzet nemuselo, protože o pár minut později po hezké individuální akci Adama Novotného otevřeli Hradečtí skóre utkání. Útočník, jenž minulý týden, reprezentoval Českou republiku během turnaje World Hockey Challenge, obkroužil bránu a zasunul puk kolem levé tyče. Jenže trvalo pouhých 66 vteřin, než bylo srovnáno. Celou kombinaci hostů zakončoval Matěj Vojáček, který propálil Vojtěcha Mrázka.

Oba celky měly možnost zahrát si početní výhodu. Avšak pouze Středočechům se ji podařilo využít, když zamířil přesně Jan Kučera – 1:2. Než se stihli Lvi rozkoukat, musel domácí gólman lovit kotouč ze své svatyně potřetí. Po rychlém protiútoku obdržel Vojtěch Polák nahrávku od jmenovce Vojtěcha Malínka a bez problémů trefil odkrytou část brány. „Od začátku jsme nehráli, co jsme si řekli. Myslím si, že by to mohlo být lepší. Bohužel jsme se nesoustředili tak, jak bychom měli, a rozehráli se až ve třetí třetině,“ hodnotí úvod duelu obránce Hradce.

První polovina prostředního dějství patřila Mountfieldu, který se sice držel v útočném pásmu, avšak žádná z jeho střel neskončila v prostoru mezi třemi tyčemi. Blízko byl třeba Marek Matašovský, který chtěl dorazit za Horu nahození Štěpána Černého od modré, ale neúspěšně. I rána Marka Macha ze slotu skončila jen v lapačce mladoboleslavského strážce svatyně. „Gólman soupeře na tom měl určitě velkou zásluhu. Tlačili jsme to do brány, jak jen to šlo, ale bohužel to tam nepadalo,“ mrzí osmnáctiletého beka.

Za to, že Východočeši svůj tlak nepřetavili v gól, byli potrestáni. Do pravého rohu totiž z mezikruží zamířil přesně Jan Kučera, čímž vyhnal Mrázka z brány. Filip Tuček se nestihl ani pořádně rozehřát a po necelé minutě inkasoval. V přečíslení se ocitli Vojtěch Polák a Malínek, prvně jmenovaný se nemýlil. Ve 31. minutě byl tak stav pro domácí kritický – 1:5. Hokejisté zpod Bílé věže měli problémy i nadále, nepomohli si ani přesilovou hrou. Zato hosté mohli znovu udeřit, ale za Tučkem cinkla branková konstrukce.

Do závěrečné dvacetiminutovky však vlétl Hradec nejlepším možným způsobem. Matěj Beneš totiž z těsné blízkosti vyzrál na Davida Horu, kterého překonal kolem vyrážečky. To jeho spoluhráče nakoplo a svěřenci Martina Vágnera začali utkání dramatizovat. „Myslím si, že jsme se semkli jako tým a chtěli vyhrát,“ uvažuje obránce hrající na levou stranu.

Na ránu z první, kterou vyslal Lotyš Valdis Dommers, navázal právě David Pavič, jenž dostal svůj celek do nejtěsnějšího možného kontaktu – 4:5. „Byl to fascinující pocit. Po dlouhé době jsem dal gól, navíc před tím jsem byl zraněný, takže jsem byl hodně spokojený. Dostal jsem to od Valdise, vystřelil nad beton a naštěstí to tam padlo,“ líčí svoji druhou trefu v sezoně vysoký hokejista.

Mountfield si alespoň jeden bod pojistil vyrovnávací brankou na 5:5, o kterou se v přesilovce postaral nejmladší střelec Tipsport extraligy Adam Novotný. Z úspěšného obratu se mohl Hradec radovat už v prodloužení, jenže Michal Beneš Horu nepřekonal. Samostatné nájezdy naopak patřily Bruslařům, kteří se prosadili dvakrát, Lvi ani jednou. Vítězný gól si připsal David Šindelář. Východočeši tak na Mladou Boleslav nestačili potřetí v sezoně. Spravit chuť si budou moci v sobotu, kdy jedou do Karlových Varů. „Je to kvalitní soupeř, kluci jsou bruslařsky a technicky založení. Hrají pěkný hokej, hodně si přihrávají a mají to hezky sehrané,“ říká David Pavič.

Jakub Aschenbrenner 0 0 0 -1 0