út 19.11.2019 | Anna Marie Kokrhounová | Foto: AS Sportfoto / Soerli Binder

Postup! Hradec remizoval s Adlerem 1:1 a je ve čtvrtfinále CHL

Historický úspěch Hradce v Lize mistrů bude psát další pokračování! V úterním zápase sice oba celky vstřelily po jedné brance, jednogólová výhra z minulého týdne však Hradeckým zajistila účast i v nadcházející části vyřazovacích bojů. Fanoušci se na zápasy čtvrtfinálové série mohou těšit na začátku prosince proti švýcarskému Zugu.

Sestava Mountfieldu doznala oproti poslednímu extraligovému zápasu několika změn. Nemocného Petra Zámorského nahradil v první obranné dvojici Zdeněk Čáp, do zápasu naskočil na pozici beka Radek Pilař. Promíchalo se také sestavení útočných řad – na ledě Adleru absentovali Rákos a Vopelka, do sestavy se naopak vrátili Radovan Pavlík s Michalem Dragounem.

Mannheim byl lepší, Mazanec v brance čaroval

Krátce po úvodním vhazování se kotouče ujali domácí. Východočechům se nedařilo puk zachytit a Adler se tak ocitl v první šanci utkání. Ben Smith tečoval před Mazancem, touš však vyletěl vysoko nad hostující branku. Nebezpečně se domácí jevili také při své přesilovce a hradeckou obranu pořádně vymíchali, nakonec ale selhali v zakončení a Marek Mazanec neměl v brankovišti mnoho problémů.

Mannheim byl nadále aktivnějším celkem a hrálo se tak převážně před brankářem Mountfieldu. V 10. minutě byl Michal Dragoun tvrdě zasažen před domácí svatyní a s krvavým zraněním musel opustit ledovou plochu. Přesilovkové trápení Hradce však pokračovalo a Hradečtí se během čtyřminutové početní výhody sotva dostali do útočného pásma.

Hráči Adleru hravě likvidovali útočné výboje hostů a sami se ocitli v obrovské šanci, když využili zaváhání hostující defenzívy a hnali se na Marka Mazance v přečíslení. Borna Rendulic se vytáhl parádním blafákem, avšak Mazanec byl ve své brance neústupný a s pomocí štěstí i svých spoluhráčů zabránil obdržení gólu i při následných dorážkách. Po zaznění první sirény tak oba týmy odcházely do kabin za stavu 0:0.

Hradec šlápl na plyn a ujal se vedení

Domácí na Hradecké vlétli i ve druhé třetině, paradoxně největší šanci zápasu však na druhé straně promarnil Radovan Pavlík. Kotouč se odrazil od lapačky Endrase přímo na hůl hradeckého útočníka, který v rychlosti netrefil odkrytou svatyni Mannheimu. Ofenzíva Hradce se pomalu zlepšovala, nepřesné přihrávky ale znemožňovaly Mountfieldu výraznější ohrožení branky Adleru.

Nepřesností začalo přibývat i na straně domácích a puk se chvílemi rozpačitě přesouval z pásma do pásma. Zajímavěji tak vypadala až početní výhoda Mannheimu, při které se Lvi dokonce mohli prosadit v oslabení. Přečíslení Cingela s Perretem ale druhý jmenovaný zakončoval z těsné blízkosti pouze do výstroje Dennise Endrase.

Výkon hradeckých hokejistů byl na vzestupu a v závěru prostřední dvacetiminutovky se síly na ledě začaly vyrovnávat. Na úvodní gól si však diváci museli počkat až do 40. minuty, kdy skóre zápasu otevřel Matěj Chalupa. Mladý forvard si na přihrávku počíhal na modré čáře a v následném úniku ukázkovým bekhendovým blafákem zavěsil kotouč pod horní tyč – 0:1. Hradec se tak o kousek přiblížil čtvrtinále CHL a po čtyřiceti minutách měl v zádech nejtěsnější možné vedení.

Mountfield inkasoval, do čtvrtfinále ale přesto postoupil

Aby Mannheim ještě mohl pomýšlet na postup, musel Mazance ve třetí třetině překonat alespoň dvakrát. Hradec se však dobře bránil a puk uklízel co nejdál od vlastní brankové konstrukce. Komplikací pro Lvy tak bylo další vyloučení, při němž se po Plachtově střele rozezněla SAP Arenou nastřelená tyčka. Německý útočník byl nebezpečný i nadále, ale Marek Mazanec v hradecké brance znovu čaroval a za svá záda kotouč nepustil.

Mannheim přestával stíhat rychlý pohyb Východočechů, kteří se na ledě stali dominantnějším celkem. Přesto domácí nepřestávali kousat a v 50. minutě se dočkali vyrovnání. Střelu od modré ztečoval do růžku hradecké branky Phil Hungerecker a ještě zažehl naději Adleru na postup do čtvrtfinálových bojů.

Hráče Mannheimu vstřelený gól nabudil a za povzbuzování domácích fanoušků se hnali dopředu. V posledních dvou minutách museli Hradečtí vzdorovat poslední přesilovce domácích a jejich postup mezi nejlepší osmičku byl v ohrožení, nakonec ale tlak Mannheimu ustáli a konečnou remízou 1:1 si zajistili postup do nadcházející fáze play off.