čt 10.3.2022 | Jan Vavřina, Martin Voltr

Skalp lídra a další krůček k play off. Junioři porazili Plzeň 3:2

Takhle se bojuje o vrchol sezóny! Hradečtí junioři přivítali na svém ledě indiány, kteří vévodí Skupině A. Svůj hokejový um předváděli také v ČPP Aréně, kde se dostali do dvoubrankového vedení. Jenže pak přišly fauly Škodovky a góly Mountfieldu, který dokázal srovnat. Ve třetí třetině to byla velká taktická bitva, kterou rozsekl pohotovou střelou Pajer a povedenými zákroky v posledních vteřinách Burda. Východočeši po dalším domácím vítězství nad Plzní zapsali důležité body, které je zase o kousek přibližují k branám play off.

Aktivní hokej přinesl jedinou trefu

ČPP Aréna od začátku sledovala nadstandardní juniorský hokej nahoru – dolů. Zápas jen připomněl, proč je tolik potřeba zúžit mládežnické soutěže, aby se podobné bitvy mohly hrát v každém kole. Ač Plzeň v základní části platila za tým s nejlepší defenzívou, domácím dovolovala nečekaně hodně sólových akcí. Aktivní v nich byl dokonce i bek Pinkas, šikovné ruce ukázal Pajer a asi nejvíc prostoru měl Šimek. Poslední dva však jako by zapomněli, že plzeňský brankář Vondraš chytá v opačném gardu, a nechali vyniknout jeho lapačku.

Indiáni se nenechali zahanbit, kombinaci Marka Soukupa se Slaninou musel vychytat Burda. Hosté pak velmi dobře ubránili první oslabení v zápase, získali převahu a čtyři minuty před přestávkou šli do vedení. Marcel na levé strany přiťukl obránci Matěji Houdkovi, který propálil Burdu na vzdálenější tyči – 0:1.

Plzeň navýšila vedení, kvůli přestupkům o něj ale přišla

Přelom úvodních dvou třetin se nesl ve znamení výrazné aktivity Západočechů, kteří z toho vytěžili i druhou branku. Pro Hradec byla dost smolná, neboť bombu Jakuba Hamšíka nechytatelně ztečoval Budina do růžku vlastní branky – 0:2. Obraz hry byl v tu chvíli jasný, ale rychle se otočil. Vinou obrovských chyb hostující sestavy.

Zbytečné tresty totiž inkasovali v rozmezí pěti minut brankář Vondraš, jenž zahrál s pukem v zakázaném území, a Korčák, který dohrál Pajera. Obě dvě přesilovky Mountfield využil – a v obou případech se o to taky postarali obránci! Z pravého kruhu střílel přesně Jakub Naar a od modré čáry využil clony Matěj Pinkas, takže ve 32. minutě se znovu jelo od nuly – 2:2! Domácím to dodalo obrovskou energii, zápas byl rázem vyrovnaný i herně. Hosté se mohli vrátit do vedení v přesilovce čtyři na tři, ale naráželi na hradeckou obětavost.

Rozhodla akce ve stylu buly–střela–gól

Závěrečné dějství zprvu moc vzrušení před oběma brankami nenabídlo, cíl obou celků byl jasný – neinkasovat. Zformované obrany útočníky do příliš mnoha šancí nepouštěly, individuální akce Pajera a jeho zakončení z otočky bylo jediným světlým momentem pro fanoušky ofenzivního hokeje.

Až v polovině třetiny přišly v krátkém časovém sledu zajímavé akce na obou stranách, jenže hostující Ženíšek ani domácí Novotný neuspěli. Rozuzlení tak přinesla 55. minuta a akce po buly v útočném pásmu Lvů. Idžan vyhrál vhazování čistě na Lukáše Pajera, který překvapil Vondraše pohotovou ranou. Ten už pak jen ze střídačky přihlížel závěrečnému tlaku svých spoluhráčů. Hradecká defenzíva v čele s Burdou několikrát odolala a pomohla Mountfieldu k zisku důležitých bodů.