pá 15.8.2014 | Tomáš Kouba, Jan Vavřina

Úvod turnaje se vydařil. Hradec porazil Piešťany 5:1 a připsal si první výhru v sezóně

Ve třetím přípravném utkání před ostrou sezónou se Východočeši konečně dočkali první výhry, když přehráli v úvodním zápase Mountfield Cupu Piešťany. Hradec vedl od první minuty 1:0, slovenský celek dokázal v závěru třetiny srovnat, ale na víc se nezmohl. Mountfield po zbytek mače potvrzoval roli favorita a díky třem brankám v závěrečné periodě vyhrál jasně 5:1. O tři branky se postaraly letní posily – dva zásahy si připsal Tomáš Slovák, jeden Kanaďan Collin Valcourt.

Hradec odcestoval na turnaj na Slovensko s pěti útoky a čtyřmi obrannými páry, na východě Čech zůstali hráči juniorského věku. Do prvního utkání vstoupily první dva útoky ve stejném složení, ve kterém odehrály většinu z loňské sezóny.

První část ohraničily dvě branky

Hradec vstoupil do utkání skvěle. Již ve 20. vteřině se prosadila nová hradecká akvizice, Tomáš Slovák. Jeho jmenovec, Mertl, ho našel chirurgicky přesnou přihrávkou mezi kruhy, a zkušený slovenský obránce nedal brankáři Piešťan šanci. Ve třetí minutě to mohlo být o dvě branky, jenže v přečíslení dvou na jednoho Nedvídek nezakončil podle svých představ a těsně minul klec.

Slovenský tým působil poněkud nervózně a příliš se mu nedařilo dostávat se do střeleckých pozic. První přesilová hra se nesla ve znamení skvělé defenzivy Hradeckých, a tak Pavel Kantor nečelil žádné vážnější situaci. Hubené vedení mohl navýšit Tomáš Mertl, který však další přečíslení Mountfieldu využít nedokázal.

Necelé tři minuty před koncem úvodní části se dostal k zakončení ve vlastním oslabení Frühauf, avšak ve slibné pozici nezamířil přesně. Hráči Mountfieldu prahli po navýšení vedení, soupeře přestříleli a celkově se jevili jako nebezpečnější, nicméně v závěru třetiny udeřily Piešťany. Po chybě ve středním pásmu ve 20. minutě, kde se srazili dva hradečtí hráči, využili rozhozené obrany Matej Mišura s Patrickem Brzobohatým. První jmenovaný obdržel od svého kolegy přesnou přihrávku a pohotovým zakončením přehodil natahujícího se Kantora – 1:1.

Hradec přidal a dostal se do vedení

Zkraje prostřední periody byl vyloučen hráč slovenského klubu, a nabídl tak Hradeckým první přesilovou hru, ta však žádnou větší šanci nepřinesla. Když si naopak Pavel Kantor na sklonku přesilovky poradil s tvrdou ránou Románka, pokračovalo se za nerozhodného stavu.

Hradečtí dobře bránili, nedovolovali soupeři dostávat se do brankových příležitostí, a to i když měli nevýhodu jednoho muže v poli. V polovině zápasu se Pospíšil velmi elegantně prokličkoval až před brankoviště, bohužel však nedokázal stejně kvalitně zakončit.

Když se neprosadili v přečíslení ani Rousek s Valcourtem, vymyslel gólovou akci v přesilové hře Rastislav Dej. Jeho nahození od modré se odrazilo od zadního mantinelu na hůl Tomáše Pospíšila, jenž už si dokázal poradit s odkrytou brankou – 1:2. Druhá třetina se hrála v daleko rychlejším tempu, než tomu bylo v té první.

Prolomení střelecké smůly a Vašíček v akci

Hráči českého klubu začali třetí třetinu velmi aktivně a zakousli se do soupeře hned od jejího začátku. Hra ve čtyřech, která byla k vidění v první polovině třetí třetiny, více vyhovovala Hradeckým, neboť se gólově prosadila, již podruhé v zápase, letní posila Tomáš Slovák. Ten po přihrávce Šimánka tvrdě napálil kotouč nad rameno Šúreka – 1:3.

Nedlouho poté se radoval další přírůstek do rodiny Mountfieldu, Collin Valcourt, který svým důrazem před brankovištěm dotlačil puk až za záda ležícího Šúreka, a Hradečtí vedli již o tři branky – 1:4. Sedm minut před koncem nebyl uznán gól Tomáše Pospíšila, neboť český forvard dopravil kotouč do sítě vysokou holí.

V závěru utkání Piešťany zvýšily aktivitu a tlačily se před Kantorovu branku, ale hradecká jednička žádné snížení nepřipustila. Velké sousto si potom ukrojil Lichanec, který se pustil do šarvátky s hradeckým Vašíčkem. Ten ale potvrdil své fyzické předpoklady a se slovenským útočníkem udělal krátký proces. Tři minuty před závěrečnou sirénou navýšil na 5:1 Tomáš Mertl. Slovenský brankář si vyjel pro puk daleko z branky, kotouč nedokázal ve své lapačce udržet, vypadl mu, čehož využil hradecký útočník. V posledních minutách si Východočeši pohlídali první vítězství na turnaji i v sezóně.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
V zápase jsme se postupně zlepšovali. Začátek byl ospalý, byl pro nás problém dostat se do tempa. Piešťany měly lepší pohyb. Bylo také vidět, že za nás hráli hráči, kteří nastoupili k prvnímu utkání v sezóně. Počítáme s tím, že je před námi ještě hodně práce. První krok v pořádku, zítra budeme ale lepší.