ne 7.2.2021 | Tomáš Kalas

Hradec porazil Olomouc i napočtvrté v této sezóně – 3:2

Proti Olomouci se vždy očekává fyzický a urputný hokej. V prvním únorovém víkendu tomu na soutoku Labe a Orlice nebylo jinak. Ačkoliv od 6. minuty Hanáci vedli, domácí to nerozhodilo a o jejich výhře rozhodla úvodní pětiminutovka druhé třetiny. V ní ze stavu 1:1 Hradec odskočil na průběžný stav 3:1. Ani snížení Olomouce ze začátku 33. minuty Východočechům body nesebralo, v samotném závěru pokus hostí o srovnání hrou bez brankáře uhájili a Mountfield HK proto bere tři body za výhru 3:2!

Do nedělního zápasu vstupoval hradecký tým s určitými změnami v sestavě. Brankářem pro toto utkání byl Marek Mazanec, trenérský štáb se rozhodl i proházet jména v obranných párech, ze kterých vypadl Michael Gaspar. Do útoku se pak vrátil i Marek Zachar po zranění a zaujmul místo na křídle čtvrté lajny.

Dvě branky v první třetině znamenaly remízový stav

Hradec šel od úvodního buly vedoucí trefě naproti. První dvě minuty se odehrávaly prakticky výlučně v olomouckém pásmu a nejblíže brance byli domácí poté, co Pavlíkovu střelu od modré dorážel v nepřehledné situaci na brankovišti Růžička, leč i díky obětavosti jednoho z hostujících obránců se kotouč za brankovou čáru nedostal. A když už v čase 4:09 ano, tak nebyla branka uznána kvůli předchozímu faulu Jordanna Perreta a Olomouc hrála přesilovku.

Místo vedení Lvů o jednu branku to tak byla jednobranková ztráta. Herní situaci 5 na 4 Kohouti využili, Jiří Ondrušek dostal mezi kruhy přihrávku od Ostřížka a příklepem prostřelil Mazance mezi betony. Trápení domácích směrem dopředu zlomil až v polovině 12. minuty Kevin Klíma, který předvedl dravý individuální průnik a ve velké rychlosti dokázal píchnout puk přesně do protipohybu brankáře Lukáše.

Ačkoliv si Hradečtí mohli vzít v následné přesilovce po vyloučení Černého vedení zpátky, jejich trápení v početních výhodách pokračovalo a jednalo se o již 20. nevyužitou přesilovku v řadě. Naposledy skórovali Lvi z této situace 22. ledna v Plzni! Hanáci naopak mohli přidat svému soupeři další branku v samotném závěru, kdy na trestné trůnil Blain, stav 1:1 však po úvodní dvacetiminutovce zůstal.

Po druhé třetině vedl Hradec o jednu branku

Start do druhé třetiny se Mountfieldu povedl a už po necelých třech minutách si pro sebe uzmul vedení. Marek Zachar zachytil nepřesné vyhození mezi kruhy, zpracoval si ho na hůl a svižnou střelou nad lapačku nedal Lukášovi šanci už jakkoliv reagovat. Východočeši nepolevili ani v přesilové hře a v čase 24:51 slavili třetí zásah. Smoleňák zadovkou naslepo zpoza branky našel u tyče volného Richarda Nedomlela, který olomouckého brankáře propálil na bližší tyči.

Hanáci se dostávali do tempa hry v rámci třetiny relativně dlouho, nejblíže brance měli ve své třetí přesilové hře, neboť Ostřížek na modré napřáhl a v půlce 29. minuty přidal další razítko na břevno Mazancovy branky. Další velkou příležitost měli hosté už v plném počtu hráčů, když si domácí defenzíva nepohlídala Buriana v předbrankovém prostoru. Jeho tutovku ale zneškodnil reflexivním zákrokem Marek Mazanec a držel Hradec ve dvoubrankovém vedení.

Olomouc však dokázala převzít otěže hry a odměnou bylo snížení na začátku 33. minuty. Domácí hokejisté nedokázali vyhodit z nebezpečné zóny před vlastní brankou a Michal Kunc umístil z dorážky puk nad Mazancovo rameno. V samotném závěru třetiny měly šance na branku oba celky, zatímco Pavlík ale z mezikruží bombou netrefil ani branku, v přečíslení 2 na 1 pak skvěle podržel hradecké hokejisty Marek Mazanec.

Hradec si již tři body dokázal ubránit

Nástup do třetí třetiny byl poznamenán dvěma vyloučeními, po jednom na každé straně. Ani jeden z týmů ale neměl během nich vyloženější šanci. Olomouc si byla s blížícím se koncem periody vědoma, že pokud chce bodovat, musí minimálně jednou skórovat. Proto zvýšila aktivitu v útočném pásmu, domácí brankář však působil proti nepříjemným střelám jistě a dokázal je bez problémů likvidovat.

Hradec i v dalších minutách zvládal obrannou činnost bezproblémově a Kohouty nepouštěl do velkých šancí, které by mohly vést ke srovnání stavu. Do závěrečných minut se ale musela defenzíva Lvů obejít bez Richarda Nedomlela, který nesouhlasil s odpískáním zakázaného uvolnění natolik, že vyfasoval rovnou desetiminutový osobní trest.

Olomouc tak vsadila všechno na jednu kartu až v poslední minutě. 40 sekund před koncem odvolala Lukáše z branky, jenže velká část zbývajícího času se odehrála především v útočném pásmu Hradce. Ačkoliv domácí pojistku v podobě čtvrté branky nepřidali, závěr už ubránili a před soubojem s brněnskou Kometou se naladili vítězně, neboť slaví tři body po výhře 3:2!