pá 8.10.2021 | Petr Koval

Třetí nula pro Štěpána Lukeše! Hradec zvítězil nad Kometou 3:0

V den sněmovních voleb se hrál v ČPP Aréně velmi atraktivní duel s řadou šancí. Střelce ale dlouhou dobu trápilo zakončení. Na první gól si tak diváci museli počkat až do poloviny utkání, kdy využil početní výhodu Lukáš Cingel. Hradec ukázal, že se aktuálně nachází ve velmi dobré formě. V poslední pětiminutovce totiž navýšil skóre hned o dvě branky. Nejprve se prosadil navrátilec do sestavy Christophe Lalancette a po něm do prázdné klece pečetil hradecké vítězství Petr Koukal. To vše za přispění 26 bezchybných zákroků Štěpána Lukeše.

Pět dní po výhře nad pražskou Spartou udělali trenéři pár změn kvůli zranění Patrika Lampera a Kellyho Klímy. Pozitivem byl však návrat centra Christopha Lalancetta z marodky, jenž nastoupil ve druhé formaci. Podruhé v řadě dostal šanci Martin Štohanzl, naopak Radim Šalda zůstal opět mimo sestavu.

Aktivní hokej z obou stran gól nepřinesl

První šanci zápasu si vytvořila Kometa. Obránce Holland vybruslil až na vrchol levého kruhu, jeho střela vypadla Lukešovi z lapačky, ale obranné řady Lvů nedovolily soupeři dorážet. Ani Hradec nezůstal v úvodu pozadu a vzápětí tvořil v útočném pásmu. Tam se ale největší hrozbou stalo jen opakované nahození Nedomlela od modré čáry.

Východočeši byli přesto aktivnějším týmem. Ve 13. minutě ukázal svoji rychlost Kevin Klíma. Po jeho ostré ráně se odražený kotouč dostal na hůl Blaina, jenž z bezprostřední blízkosti zamířil jen do výstroje brankáře. Aktivní hokej se musel líbit a šance přibývaly na obou stranách. Po jedné z nich měl Lukeš štěstí, když exhradecký Radovan Pavlík z úhlu orazítkoval horní tyč. Osm minut před první sirénou měli obrovskou příležitost zase svěřenci Tomáše Martince. Lev střílel šikovně na betony gólmana, od jehož chráničů se projektil odrazil k Lalancettovi, ten ale do poloodkryté brány nezakončil.

Po faulu Štohanzla v útočném pásmu dostali Moravané možnost první přesilové hry. V té byl jen centimetry od skórování Ďaloga. Bývalý hráč Pardubic nahazoval skrz chumel hráčů a Lukešovi podruhé pomohla branková konstrukce. Za 54 vteřin přišlo další oslabení Lvů. V něm znovu ukázali, proč jsou v této herní činnosti nejúspěšnějším týmem. Modrobílí sice dohrávali první třetinu v útočném pásmu, tam však zahrozit nedokázali.

Přesilovka dostala Mountfield do vedení

Po dvou ubráněných oslabeních se domácí v úvodu druhé periody dostali opět na koně. Jednu z šancí měl Jordann Perret, který vyzkoušel pozornost Tomka z ostrého úhlu. Diváci v ČPP Aréně nadále sledovali rychlý hokej před oběma brankami. Hráči v červených dresech odváděli dobrou práci i dozadu. Nedomlel zablokoval střelu útočníka z mezikruží a po něm si dobře v osobních soubojích počínal Blain, jenž ukazoval, jakou ztrátou byla jeho absence v loňském play off.

Poté přišla pasáž hry, kdy se hrálo především v rozích. To však přineslo Mountfieldu první přesilovku v utkání. A tu krátce před polovinou hrací doby využil. Filip Pavlík našel fantastickou přihrávkou v předbrankového prostoru Lukáše Cingela, který střílenou nahrávku přizvedl pod víko – 1:0. Vedoucí branka dodala Hradeckým ještě větší chuť.

Ve 33. minutě pálil z mezikruží Lev, po něm vypracovali další šanci Jergl s Perretem. Druhý jmenovaný střílel z první, jenže Tomek zakročil betonem. Z podobné pozice poté zakončoval Horký, i maskovaný muž na druhé straně se však stihl přesunout. Necelé čtyři minuty před koncem třetiny přišel další hradecký faul. Proti pravidlům se po dobrém napadání Perreta ale provinil i soupeř, a hrálo se proto ve čtyřech. Více prostoru hráči nedokázali využít, rozhodnout tak musela třetí třetina.

Lvi dvěma góly pojistili tři body

Brno na začátku třetí periody jasně ukázalo, že pod Bílou věž přijelo pro body. V prvních dvou minutách totiž hradecké formace trávily čas jen v obranném pásmu. Pak už se ale naladily zpět na ofenzivní vlnu, když se Perret prodral mezi obránci až před Tomka. I tentokráte byl v souboji úspěšnější maskovaný muž. Čtrnáct minut před koncem řádné hrací doby se zaskvěl Štěpán Lukeš, jenž se v situaci dva na jednoho skvěle přemístil proti ráně Muellera a udržel Mountfield ve vedení.

Další příležitost na snížení skóre zhatil Filip Pavlík, jehož položená hokejka zachytila přihrávku, která už už směřovala na hůl ostrostřelce Muellera. S přibližujícím se koncem Hradečtí svého soupeře nepustili do výraznějších šancí a v prostoru před brankou dobře umožňovali brankáři ideální výhled. Tým z druhého největšího města České republiky tak dlouho spěl k další těsné porážce.

To se ale snažil vyvrátit jubilant Lev, jenž si před utkáním převzal dres za 600 extraligových startů. Střela zkušeného centra z vrcholu pravého kruhu však zamířila jen do vyrážečky brankáře. Vzápětí se ale stadionem podruhé rozezněla Sweet Caroline, když se ve skrumáži nejlépe zorientoval Christophe Lalancette, který ranou do horního růžku překonal brankáře Tomka – 2:0. Kometa zkoušela necelé tři minuty před koncem hru bez brankáře. Toho využil Petr Koukal, který ze středního pásma mířil přesně a pojistil hradecké vítězství 3:0.