pá 16.11.2018 | Jan Vavřina | Foto: Kateřina Macečková / HC Energie Karlovy Vary

Smoleňákovy góly nestačily. Hradec padl s Energií 2:3

Ani takřka dvojnásobný počet střel hradeckým hokejistům nestačil k tomu, aby zdolal karlovarskou Energii. Domácí se v prvním utkání po reprezentační pauze dostali dvakrát do vedení, na jejich góly pokaždé reagoval Radek Smoleňák. Po odehrání šedesáti minut se utkání změnilo v přetahovanou o bonusový bod, gólmani čelili celkem dvaceti samostatným nájezdům. Ten vítězný si nakonec připsal Václav Skuhravý, jenž tak zajistil svému mužstvu bod navíc.

Trenéři Mountfieldu museli po reprezentační přestávce řešit příjemné povinnosti – jak do sestavy zakomponovat nové tváře Radka Smoleňáka a Lucase Lessia. Českého forvarda zařadili do první formace, kanadského do třetí. Na marodce zůstala čtveřice hráčů, na trio Nedomlel, Karabáček, Bezúch se tentokrát nedostalo.

Útočné snažení degradovaly chyby v obraně

Hradec se musel brzy po úvodním buly bránit ve čtyřech, oslabení mu ale nečinila problém. Energie se naopak nemohla vůbec dostat do pásma, mohl za to skvělý pohyb bránící čtveřice. Do první větší šance zápasu se dostal Mountfield, Matej Paulovič ale z mezikruží nemířil přesně.

V 7. minutě udeřilo na druhé straně. Po sérii chyb nechala obrana za sebou Adama Lapšanského, kterému chtěl Sébastien Piché vypíchnout puk, zasáhl do však tak nešťastně, že skončil za zády Maxwella. Americký gólman se po chvíli musel oklepat nejen z úvodní trefy, ale také z tvrdého střetu s Gorčíkem. Po něm hráli Východočeši druhé oslabení, zvládli ho ještě lépe než to první – soupeře vůbec nepustili na vlastní polovinu.

Pozitivní stránkou v prvním dějství byl dobrý pohyb, tou negativní chyby a zmatky v defenzívě. Ve 13. minutě puk poskakoval v brankovišti, nepřehlednou situaci nakonec vyřešil hradecký maskovaný muž. V závěru dějství si hru 5 na 4 vyzkoušela také parta Tomáše Martince. Ta si vytvořila územní převahu, gólovou příležitost však nikoliv.

Vyrovnaný stav vydržel jen pět a půl minuty

Do druhé třetiny vstoupili Lvi hodně aktivně, diktovali tempo hry, do šancí se ale přes houževnatý karlovarský val dostávali velice těžko. Spíše výjimkou se tak stal pokus Daniela Rákose. Ten dostal dobrou přihrávku do pravého kruhu, rychlé zakončení mu překazilo nepřesné zpracování puku. Západočeši kontrovali ránou Kovačeviče od modré, po které zvonila tyč.

Krátce po polovině duelu měli Energetici další šanci, jenže udeřilo na opačném konci hřiště. Petr Zámorský předvedl sebevědomý průnik, našel vpravo postaveného Radka Smoleňáka, jenž srovnal svou první letošní hradeckou trefou na 1:1. Domácí se s tímto stavem nechtěli smířit, a tak začali podnikat útočné výpady. A vyplatilo se.

Stloukal ani Flek se z gólu neradovali, to Adam Lapšanský ano. Dvě a půl minuty před koncem druhé třetiny dostal v ponechané výhodě puk, překvapil hradeckou obranu včetně Maxwella pozdrženou střelou a poslal svůj tým znovu do vedení. Poté zvonila branková konstrukce také na druhé straně, nastřelil ji Sébastien Piché.

Kýžené vyrovnání zajistil druhým gólem Radek Smoleňák

Se třetími třetinami Mountfield letos příliš dobré zkušenosti nemá. Vstupoval do ní přitom s vědomím, že jen skórování mu přinese body. Karlovarští se spoléhali zejména na defenzivní činnost, za celou dvacetiminutovku vyslali na Maxwella jen pět střeleckých pokusů. Jeden z dobrých momentů předvedl Dávid Gríger, hradecký gólman však zasáhl.

Ve 47. minutě dostali hosté možnost přesilové hry, a to teprve podruhé v utkání. V její druhé části předvedli dobrou kombinaci, po které pálil od modré Filip Pavlík. Hradecký bek sice bránu netrefil, puk se ale odrazil přesně na hůl Radka Smoleňáka, jenž znovu prokázal svůj gólový instinkt, a bylo srovnáno.

Stejnou šanci dostali v závěru rovněž svěřenci Martina Pešouta, ale přesilové hry nebudou to, za co je bude kouč chválit. Hradečtí se opět skvěle bránili a nepouštěli soupeře do gólovek. To už ale neplatilo při hře v plném počtu hráčů. Rozhodující trefy měli na holích Jakub Flek a Petr Stloukal, ale odmítli je.

V prodloužení oslabení a tyč, v dovednostní soutěži 20 nájezdů

Nastavený čas pojal Mountfield HK tak, že chce rozhodnout. Vary naopak nechtěly inkasovat a jako by se tohoto scénáře držely také během přesilové hry, v jejímž průběhu ani pořádně nevystřelily na bránu. Na straně Hradce trefil Daniel Rákos z dorážky tyč, Jakub Flek mířil těsně mimo, proto se šlo na nájezdy.

Těch viděly necelé čtyři tisícovky diváků rovných 20. Lvi našli ve svých řadách dva úspěšné střelce, Radka Smoleňáka a Petra Koukala, ale to bylo málo. Domácí totiž proměnili tři penalty, tu rozhodující Václav Skuhravý, a bonusový bod tak zůstal na západě Čech.

Maris Bičevskis 0 0 0 -1 2