Zápasy
pá 10.9.2021 | Daniel Krátký | Foto: Jiří Princ / Bílí Tygři Liberec

Tuhá bitva pro Tygry. Lvi na severu nepřekonali Kváču a padli 0:1

Hradečtí hokejisté v prvním kole body na ledě neoblíbeného Liberce nezískali. Vypjaté utkání plné vyloučení na obou stranách totiž rozsekla jediná branka, tu zaznamenal zkušený domácí zadák Ladislav Šmíd. A protože hradecké šance zůstaly nevyužity, skončil duel pod Ještědem fotbalovým výsledkem 1:0.

Do úvodního duelu nového ročníku Tipsport extraligy vybrali trenéři v čele s Tomášem Martincem složení sedmi obránců a třinácti útočníků. Mezi tyčemi odstartoval Štěpán Lukeš, kterému záda kryl Tomáš Sajdl, jelikož z důvodu nemoci chyběl Henri Kiviaho. Mimo sedmičku zadáků se ocitl Radim Šalda, v útoku zase scházel zraněný Patrik Lamper. Naopak po neúspěšné snaze o kvalifikaci Francie na OH se do akce vrátil Jordann Perret.

Opatrný start Hradce, za Lukešem zvonila tyč

Úvodní dějství odstartovali lépe domácí, kteří velmi dobře napadali svého soupeře a tím zadělávali Hradci celkem na problémy. Díky svému pohybu si Tygři vybojovali také první přesilovou hru, během které si Štěpán Lukeš musel připsat první náročnější zákroky. Však také nová liberecká posila ze Slovenska Martin Faško-Rudáš nastřelila tyč Lukešovy svatyně. I hokejisté Mountfieldu se následně dostali do zápasu. A to zejména díky svému hernímu stylu a vysokému napadání.

Lvi totiž presovali klidně i ve dvou za brankou Kváči, čímž pochopitelně vytvářeli tlak na libereckou defenzívu. A také si tím vytvářeli šance a fauly. V přesilové hře následně bombarďáci Radek Smoleňák a Ahti Oksanen div, že málem po jedné ze střel neprocpali puk pod Kváčou. Zároveň ale bylo třeba hlídat zadní vrátka, protože v oslabení se do přečíslení dostal Marek Zachar s Petrem Jelínkem, kapitán Tygrů avšak neměl přesná mířidla.

Ve druhé polovině prvního dějství hrozili zejména domácí. A to hlavně v početní převaze, během vyloučení Lva totiž musel fantastické zákroky vytáhnout brankář Lukeš. Zejména ten během úniku forvarda Dávida Grígera stál rozhodně za to. Hradecký brankář totiž jen těsně vyškrábl blafák slovenského forvarda. Následně si Štěpán Lukeš poradil také s nebezpečným táhlým pokusem veterána Klepiše. Závěr první dvacetiminutovky okořenila menší potyčka mezi Jakubem Lvem a Tomášem Filippim, za který oba aktéři obdrželi menší tresty za hrubost.

Skóre otevřel zkušený Šmíd

Start prostřední třetiny přichystal hodně podobnou podívanou jako v prvních dvaceti minutách. Do druhé periody totiž Tygři vstoupili kvůli trestu Lalancetta ze závěru předchozí periody v početní převaze. I tak se však do brejku dostal Michal Birner, s jehož střelou si poradil Štěpán Lukeš rozklekem. Oslabení Východočeši přežili, krátce po něm však inkasovali. A rozhodně by se dalo použít pořekadlo nedáš – dostaneš.

Krátce po buly v útočném pásmu totiž v tutovce netrefil kotouč Jakub Orsava a Tygři se z následného protiútoku poprvé v letošní sezóně prosadili. Jan Ordoš šikovně prostrčil touš na zadáka Ladislava Šmída, jenž se z ničeho nic zjevil na hrotu útoku a v úniku si blafákem efektně poradil se hradeckým brankářem – 1:0. Lvi sice následně zabrali a na chvilku zatlačili svého soka do svého pásma, avšak nulu se jim ze skóre smazat nepodařilo.

Největší šance se v utkání Hradce Králové s Libercem zkrátka objevovaly v početních převahách. To potvrdili hráči Mountfieldu krátce po polovině duelu, nahození od modré čáry před brankou tečoval kapitán Smoleňák, ale ani následný velký tlak kolem Kváčovy svatyně k brance nevedl. Ahti Oksanen totiž z obří příležitosti ze slotu jen těsně minul. A když v úniku neuspěl tváří v tvář proti Lukešovi ani exhradecký Zachar, skončilo prostřední dějství s jednobrankovým vedením Severočechů.

K vyrovnání nedošlo, Lvi padli

Jako už to bývá v Liberci zvykem, vstupy vychází lépe domácím hokejistům v modrém. A Severočeši to opět potvrdili i v pátečním střetnutí. A to velkou šancí. Hosté nevědomky odpálili kotouč přímo na hůl Jaroslava Vlacha, fantom loňské sezóny však následně nechal svou přízemní palbou pouze vyniknout Lukešův pravý beton.

Poté však převzali otěže utkání hosté zpod Bílé věže. Ti se totiž pochopitelně snažilo o vyrovnání. Mohutný tlak si vytvořili zejména v přesilové hře, avšak ten k žádné velké příležitosti nevedl. Naopak, ve vlastním oslabení unikl opět rychlonohý Marek Zachar, který však ani napodruhé v úniku na svého bývalého spoluhráče nevyzrál. A to zkoušel zakončit úplně stejně. Štěpán Lukeš si následně poradil i s dorážkou Libereckých. To vše rezultovalo ve vztek, který projevil Chris Lalancette, jenž se s holí řádně opřel o konstrukci branky.

Hradečtí se opravdu snažili s nulou na kontě brankáře Kváči něco udělat, ale liberecký muž s maskou dostával hradecké střelce do stavu paniky. Rodák z Roudnice vychytal kupříkladu pokus Nedomlela z pravé strany. A když neuspěla ani hradecká šestice bez gólmana, zrodila se na severu Čech výhra domácích 1:0. Hradečtí hokejisté tak v Liberci nedokázali vstřelit branku ani ve třetím duelu v řadě.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jérémie Blain 0 0 0 0 2
Lukáš Cingel 0 0 0 0 0
Michael Gaspar 0 0 0 0 0
Bohumil Jank 0 0 0 0 0
Aleš Jergl 0 0 0 0 0
Petr Kalina 0 0 0 -1 0
Kelly Klíma 0 0 0 -1 0
Kevin Klíma 0 0 0 0 2
Petr Koukal 0 0 0 0 0
Christophe Lalancette 0 0 0 0 2
Jakub Lev 0 0 0 0 4
Graeme McCormack 0 0 0 -1 0
Richard Nedomlel 0 0 0 0 0
Ahti Oksanen 0 0 0 -1 2
Jakub Orsava 0 0 0 -1 4
Filip Pavlík 0 0 0 0 0
Jordann Perret 0 0 0 0 0
Radek Pilař 0 0 0 0 0
Radek Smoleňák 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Štěpán Lukeš 58 22 1 21 95,45 0 0

Ohlasy k utkání

https://tv.isport.blesk.cz/video/7202627