čt 4.2.2021 | Petr Šatalík | Foto: Jiří Princ / Bílí Tygři Liberec

Z města pod Ještědem bez bodu. Hradec padl v Liberci 1:3

Nelehký souboj měli před sebou hráči Mountfieldu HK při projektu O kapku lepší hokej. Soupeř z Liberce jim na svém ledě připravil nepěkné přivítání, když v prvním dějství zcela dominoval a po dvaceti minutách vedl zaslouženě 2:0. Lvi se ale otřepali a v druhé třetině snížili zásluhou Smoleňáka na 1:2. To však bylo z jejich strany vše. Necelé čtyři minuty před koncem třetího dějství přidal třetí zásah Severočechů Bulíř a o vítězi bylo jasno. Elitní čtyřka se tak Hradci znovu vzdálila.

Trenéři Mountfieldu neměli po vítězném utkání se Zlínem důvod sahat do sestavy, která tak zůstala stejná jako v zápase s Berany. V brance tak znovu nastoupil Štěpán Lukeš, na marodce i nadále setrvali Kelly Klíma a Marek Zachar, který tak nemohl předvést své umění proti svým dřívějším spoluhráčům.

Celek z města pod Ještědem ovládl led

Úvodní minuty duelu patřily Bílým Tygrům. Lukeše v bráně Východočechů nejprve vyzkoušel z větší vzdálenosti Musil. O chvíli později šel stejný hráč Liberce společně s Najmanem do situace dva na jednoho, ale puk na svého parťáka přes dobře blokujícího Graňáka, který padl na led, neprocedil. V čase 4:39 Severočeši doslova rozebrali obranu Lvů, Tomáš Hanousek v závěru pěkné kombinace obdržel křižnou přihrávku na pravý kruh od Lence a proti jeho ráně se brankář Mountfieldu nestihl přesunout – 1:0.

Také další okamžiky patřily celku z města pod Ještědem. První lajna Mountfieldu špatně vyvezla puk z pásma a soupeř rychle otočil hru do situace tři na dva. Musil se na pravé straně rozhodl vzít odpovědnost na svá bedra, ale jeho pokus zvládl Lukeš zneškodnit. Hradečtí vypálili první ránu na bránu soupeře až po deseti minutách. Lev dostal přihrávku na vrchol levého kruhu a střílel na přední tyč, Kváča však byl pozorný. Hra byla od začátku hodně tvrdá, demonstroval to také Šalda, který poslal Radovana Pavlíka hlavou na mantinel a fasoval za to dvě minuty. Jeho protivník pro zranění hlavy utkání nedohrál.

V 15. minutě šli hokejisté Mountfieldu do protiútoku, který táhl Lev, jenž ale poslal nedůraznou přihrávku spoluhráči a vytvořil tak situaci tři na jednoho pro Bílé Tygry. Birner poslal kotouč z levé strany na pravý kruh a Michal Bulíř dokonale přesnou tvrdou ranou o tyč zdvojnásobil vedení Liberce. Pro Východočechy mohlo být ještě hůř, když o chvíli později dostal Najman přihrávku od zadního mantinelu do předbrankového prostoru a ihned pálil, skvělý Lukeš ale zasáhl lapačkou. Následně se strhla bitka mezi Šaldou a Musilem, vítězně z ní odešel domácí hráč. Nejblíž brance byl Hradec krátce před sirénou, když Blain z mezikruží napálil břevno. Po mizerném prvním dějství, kdy vyslali pouhé čtyři pokusy, však svěřenci Vladimíra Růžičky ztráceli dvě branky.

Lukeš vychytal nájezd, Smoleňák snížil

V kabině Lvů muselo být o přestávce dusno, což se projevilo v prvních minutách druhé dvacetiminutovky, kdy Mountfield zabral. Smoleňák z ostrého úhlu ani Růžičkův pokus z levé strany na přední tyč však Kváču příliš neohrozil. Na druhé straně se po pravém hrazení rychle vysunul Gríger a Lukeš si také musel pohlídat přední tyč, kde osvědčil svou vyrážečku. Následně se v dobré kombinaci Východočechů snažil Růžička najít Orsavu u tyče, ale jeho pas byl sražen a z dobré příležitosti tak nakonec nebylo nic.

Hra se oproti prvnímu dějství značně zklidnila, osobních střetů ubylo a stejně tak šancí. Hodně aktivní byl Gríger, který znovu prověřil Lukeše z pravé strany, brankář Mountfieldu ale skvěle zasáhl ramenem. Ze stejného místa se snažil na gólmana Východočechů vyzrát také Jelínek, ale ani on kotouč do sítě neprocedil. Na druhé straně se pak šikovně přes beky soupeře proháčkoval Lev, ale jeho bekhendový pokus Kváča v pohodě kryl stejně jako zakončení Klímy, jenž zužitkoval špatnou rozehrávku Jelínka, kterou vystihl Koukal.

Následně mohl špatné střídání Mountfieldu potrestat Lenc, který se sám ocitl na levé straně před Lukešem, nicméně pálil hodně nepřesně. Po faulu Klímy na Šíra, jenž byl v úniku, nařídili sudí trestné střílení. Vlach se snažil vyzrát na gólmana Lvů ranou na lapačku, brankář Hradce však předvedl jistý zákrok. Hostům se na čepele lepila i smůla, Filip Pavlík dvakrát zlomil hůl v dobré střelecké pozici na pravé straně. V závěru dějství Východočeši přesto korigovali. Radek Smoleňák šikovně usměrnil střílený pas Blaina v předbrankovém prostoru a určil tak stav po dvou třetinách na 1:2.

Liberec pojistil svou výhru zásahem Bulíře

Hned v úvodu třetího dějství mohl Mountfield srovnat, Perret našel pasem od zadního mantinelu Janka v předbrankovém prostoru, obránce Lvů však svou ranou Kváču nepřekonal, brankáře Liberce doslova trefil. Bílí Tygři ale také hrozili jako správné šelmy. Lukeš musel vyrazit tvrdou ránu od modré v podání Rosandiče a následně likvidovat i dorážky Musila a Najmana, vše však zvládl s grácií.

Severočeši cítili, že potřebují své vedení pojistit, o což se velice snažil Vlach. Jeho dvě rány z pravého kruhu byly tvrdé, leč velice nepřesné. Lukeš tak musel zasahovat až proti pokusu Vitáska z levé strany od modré čáry, který poslal do ochranné sítě vyrážečkou. Přesto si Bílí Tygři pečlivě hlídali také zadní vrátka. Jednu z mála skulinek našel Filip Pavlík, jenž ale ranou z nulového úhlu Kváču nepřekvapil.

Východočeši dostali šanci na srovnání šest minut před koncem utkání, když Rosandič podrazil Perreta, jenže jejich přesilovka vyzněla do ztracena bez větší šance. Naopak na druhé straně zahřmělo. Nejprve trefil Lenc z pravé strany tyč. Následně si zpoza klece na tutéž stranu vybruslil Michal Bulíř, Lukeš špatně vyjel a útočník Liberce zamířil pohodlně na přední tyč – 3:1. Zápas tak byl rozhodnut, hokejisté z města pod Ještědem už si poslední vteřiny pohlídali a drama nepřipustili. Hradec tak neuspěl v důležitém souboji o elitní čtyřku a ta je mu nyní vzdálená.