Rozhovory
út 17.5.2016 | Lukáš Štěrovský, Jan Vavřina

Filip Hronek se chystá na kemp NHL! Z fyzických testů mám respekt, hlásí

Perné dny čekají na hradeckého hokejistu i reprezentanta Filipa Hronka. Ten se totiž v prvním červnovém týdnu zúčastní hromadného kempu NHL, jenž se bude konat v Buffalu, kde se nadějný obránce bude chtít předvést týmům před draftem. Obstát nebude muset jen u fyzických testů, čekají ho rovněž i pohovory se zástupci jednotlivých klubů.

Talentovaný bek má za sebou ročník, v němž mimo jiné pendloval mezi juniorským a seniorským týmem Mountfieldu. Zatímco jednomu se v rozhodující fázi soutěže dařilo na výbornou, druhý zůstal za očekáváním. „U A-týmu jsme rozhodně nesplnili cíle, které jsme si dali před sezónou. Bohužel naše cesta v play off skončila ve čtvrtfinále, když jsme vypadli s Mladou Boleslaví. Juniorku bych zhodnotil jako poměrně úspěšnou, protože jsme vyřadili Liberec a ve čtvrtfinále potrápili Třinec, což jsou dva nejsilnější týmy. Takže se to bralo pozitivně,“ říká Filip Hronek.

Ten se mohl i v zápasech A-týmu s ohledem na svůj mladý věk těšit solidnímu prostoru na ledě. „Určitě to pro mě bylo překvapení. Tolik prostoru na ledě stejně jako počet odehraných zápasů jsem nečekal. Bylo to super, že jsem si to mohl takhle zkusit a nastoupit do hodně utkání,“ libuje si královéhradecký bek.

K úplně dokonalosti mu tak chyběla snad jen vstřelená branka. „Nějaké hecování v týmu bylo, že už by to gól chtělo, hlavně od Jardy Kudrny, ale jinak to bylo v klidu. Že bych si z toho dělal nějak hlavu, to ne,“ popisuje obránce, který se v současné době chystá nikoliv pouze na letní přípravu s týmem, ale také dril, který ho čeká na hromadném kempu NHL.

„Většinou se připravuji s kondičním trenérem týmu Mariánem Vodou. S ním trénuji skoro každý den. Jezdí za mnou do Hradce, a když nemůže přijet, tak mi řekne nebo pošle plán tréninku, který si udělám. Připravuji se takhle individuálně. Zaměřujeme se jak na normální trénink, tak i na pomoc do testů na kempu. Spíš je to jako normální trénování na další sezónu.“

Kemp NHL? Bude to takový pěkný týden

O co přesně jde? Před každoročním draftem NHL se na rozhraní května a června uskuteční hromadný kemp Scouting Combine, jehož dějištěm bude letos Buffalo, v němž se mezi sto čtrnácti adepty bude snažit upoutat pozornost klubů i Filip Hronek.

„Bavil jsem se o tom s agentem, který mi posílal přehled cviků a testů, které se na kempu dělají. Pak jsem to řešil s Davidem Kašem na reprezentaci, s Frigem (Peterem Frühaufem), Kudrnkou... Hodně s kluky v kabině, takže něco vím. Očekávám, že to bude hodně fyzicky náročné. Testy asi nebudou moc lehké a bude to takový pěkný týden. Bude tam hodně mítinků a testů, takže to určitě bude zajímavé.

Jedna věc jsou fyzické výkony, ta další schopnost dorozumět se v cizí zemi. Jak je na tom hradecký hráč v tomto ohledu? „S angličtinou na tom jsem normálně, domluvím se. Agent mi zařídil i výuku po Skypu, takže se ještě učím. Respekt mám spíš z fyzických testů, protože nevím, jak to bude probíhat. Ale bude to v pohodě,“ uklidňuje se bývalý útočník.

Hronek jakožto potenciální hráč klubu NHL projevuje samozřejmě zájem o zámořskou soutěž. „NHL sleduju. Ne úplně od mala, ale řekněme tak od čtrnácti patnácti let. Hodně na to koukám. Oblíbený tým ani nemám, spíš jednotlivce. Třeba Alexandra Ovečkina, Erika Karlssona, Drewa Doughtyho a takové hráče,“ vykládá.

Vše podstatné se rozhodne až po draftu

Úvahy o vysněném týmu před draftem, v němž by nakonec zakotvil, ale považuje hokejista za bezpředmětné. „Ještě jsem nad tím moc nepřemýšlel. Hlavně, aby mě někdo vybral. Poletím tam se svými agenty, Michalem Sivkem a Vláďou Vůjtkem, a s rodinou. Taťka a mamka by měli jet, ještě možná brácha, to nevím. Byl bych rád za každý tým, který by mě vzal,“ krčí rameny.

Preferoval by královéhradecký hokejista v případě, že by skutečně byl vybrán, setrvání v Česku, nebo by se nebál pustit do dobrodružství za velkou louží, které z počátku obvykle znamená působení na farmách klubů v nižších soutěžích? „To je hodně těžká otázka. Uvidí se až po draftu, kdo si mě případně vybere, jaké bude mít představy, záleží také na postoji Hradce,“ popisuje hráč obvykle nosící číslo 71.

Ten pravidelně nahlíží i do mládežnických reprezentací, a tak pochopitelně bedlivě sleduje výkony českého týmu na probíhajícím mistrovství. „Sleduju většinu zápasů, aspoň výsledky zhruba vím. Zápasy Čechů jsem viděl všechny, pokud jsem mohl. Naše výkony byly zatím dobré, stabilní. Tedy až na zápas s Dánskem, kde mi přišlo, že nám trochu došla síla, neměli jsme takový pohyb. Jinak si ale myslím, že hrajeme dobrý hokej. To mě překvapilo. Podle mého nikdo nečekal, že na tom budeme až takhle, že budeme první ve skupině,“ uzavírá Filip Hronek.