Aktuální zprávy z klubu
st 24.1.2018 | Šimon Sedlařík, Jan Vavřina

Hradec vysílá do Koreje pět hráčů! Kromě Koukala jede i slovenské trio či Gregorc

Útočníkem Petrem Koukalem to nekončí! Mountfield HK bude mít na olympijských hrách v Pchjongčchangu větší zastoupení, do finálních výběrů svých reprezentací se totiž dostali další čtyři hráči. Sousedé ze Slovenska nominovali trojici Lukáš Cingel, Dominik Graňák a Patrik Rybár, slovinskou defenzívu pak vyztuží Blaž Gregorc. „Moc se těšíme,“ shodují se všichni.

Lukáš Cingel: Super! Vřít to ve mně ale začne až později

Forvard se zkušenostmi z KHL neměl žádné náznaky, že by měl pod pěti kruhy startovat i on, konečná nominace ho proto příjemně překvapila. „Dozvěděl jsem se to na internetu, předtím mi nikdo nevolal. Je to super, moc se těším. Jsem rád, že jsem dostal šanci, i když ještě úplně nevím, co čekat. Bude to sice kratší turnaj, ale určitě i velký zážitek, jsem zvědav, jak vůbec bude celá akce probíhat,“ vypráví Lukáš Cingel, jenž si v loňském roce zahrál i na MS v Německu a Francii. „Ještě to tak ale neprožívám, stále jsme v Česku a máme před sebou extraligové zápasy. Vřít to ve mně začne asi až později,“ dodává žilinský rodák.

Souboje v pořadí 23. zimních olympijských her slibují otevřenou podívanou, poprvé od „Turnaje století“ v Naganu v nich totiž nebudou zastoupeni hráči z NHL. Tradiční velmoci Kanada či USA tak nebudou disponovat hvězdami nabitými soupiskami, jako tomu bývalo v minulosti. „Turnaj bude trochu odlišný, ale třeba u nás si myslím, že trenéři tým poskládali velmi dobře. Určitý systém máme, a pokud ho budeme dodržovat, můžeme dosáhnout na solidní výsledek,“ přemítá hradecká šestka.

Dominik Graňák: Favority budou Rusové či Švédové

Dalším z nominovaných je i Dominik Graňák, jenž je se 175 reprezentačními starty vůbec nejzkušenějším hráčem slovenské sestavy. Olympijský zážitek mu ve výčtu úspěchů doposud chybí, sám proto ještě nechce říkat hop, dokud nebruslí na jednom z korejských stadionů. „Turnaj má svou výjimečnost. Byl jsem blízko už před čtyřmi lety, ale smolně jsem se zranil jen pár dní před odletem. Jen kousek jsem i teď, ale zároveň vlastně pořád daleko. Až budeme na místě a budu stát na ledě, tak si řeknu, že je to stoprocentní,“ nechce nic zakřiknout ostřílený obránce.

Který celek má podle něj na hokejovém svátku největší šanci na získání trofeje? „Těžko říct, klání budou hodně ovlivněna absencí hráčů z NHL. Nejvíce to postihne Američany, Kanaďany, také i Švédy či Finy. U našeho týmu je jasné, že hráči, kteří v zámoří hrají, by v týmu na 99 % byli, nicméně v porovnání s nejlepší šestkou jich tam ani tolik nemáme. Nerad odhaduju výsledky, ale velkými favority budou podle soupisek Rusové či Švédové,“ vypočítává hokejista, který vlastní i stříbro z MS 2012. „Do Koreji se nicméně těším, rád cestuju. Už jsem byl v Japonsku, Asii mám celkově procestovanou a zajímá mě, ale Koreu jsem ještě nenavštívil. Ta bude zase o něčem jiném. Samozřejmě tam ale primárně nejedeme na výlet, jedeme hrát hokej,“ usmívá se spolehlivý bek.

Patrik Rybár: Poděkovat musím hlavně klukům z týmu

Jeden z tahounů výběru Václava Sýkory, Patrik Rybár, už o své nominaci věděl s předstihem. Gólman Lvů pojede do Pchjongčchangu jako trojka, když v nabité konkurenci vytlačil i Júlia Hudáčka z ruského Čerepovce. „Den před nominací mi volal trenér brankářů Ján Lašák, abych s ní počítal a připravil si výstroj. Moc si toho vážím, snad se do té doby nic nestane. Poděkovat musím hlavně klukům z týmu, že mě do reprezentace dotáhli a pomáhali mi, protože čísla, jaká mám, jsou i jejich zásluha,“ neskrývá nadšení třetí ze slovenské legie Hradeckých.

Na vrcholné reprezentační akci mezi dospělými ještě nestartoval, co od asijských duelů očekává? „Bude to úplně jiný, mezinárodní hokej. Zkušeností moc nemám, kromě jednoho zápasu za Slovensko jsem odchytal i pár utkání na Spengler Cupu, které ale mezinárodní úroveň rovněž splňovaly. Uvidíme, jak si sedne celé mužstvo, jaká bude taktika a režim, a doufám, že si to tam všichni užijeme. Jedeme s pokorou, chceme hrát týmově a bojovně. Věřím, že ostudu neuděláme,“ hlásí populární „Rybka“.

Blaž Gregorc: Jenom postup je pro Slovince obrovská věc

Trojlístek Slováků na kláních hokejové špičky doplní i Slovinec Blaž Gregorc. Jako jediný už atmosféru jedinečné sportovní události okusil, když se podíval do ruských hal před čtyřmi lety v Soči. „Mně už předtím volal trenér, takže jsem to věděl dopředu, ale je to pořád skvělé. Jedu na olympijské hry, podruhé pro Slovinsko, podruhé pro mě,“ popisuje hrdě osmadvacetiletý obránce. „Kluci mi gratulovali a dělali si i legraci, asi už budu muset zaplatit i něco do kabiny. Ale co, nevím, to vymyslí oni,“ směje se sympaťák původem z Jesenice.

Minulé hry si užil se vším všudy, když stihl fandit i dalším slovinským sportovcům. Bude mít čas i letos? „V Soči jsme byli podpořit naše skokany na lyžích, tam jsme my Slovinci silní. Jinak jsme spíše koukali na hokej, na další zápasy. Jak to bude letos ještě netuším,“ krčí rameny. „Ale těším se moc, je pro nás obrovská věc vůbec to, že jsme na turnaj postoupili. V Rusku jsme dokonce postoupili do čtvrtfinále, rádi bychom to zkusili zopakovat,“ tvrdí bojovně stálice defenzivních řad Mountfieldu HK.

Petr Koukal: Jsem zvědavý, jak to bude vypadat

Také na Petra Koukala čeká další životní hokejová výzva – zápasy hrané pod pěti kruhy. „Do nároďáku se na kluky těším samozřejmě hodně. Na mistrovství světa jsem byl, na olympiádě nikdy, takže jsem zvědavý, jak to tam bude vypadat. Jsem hlavně natěšený a zvědavý,“ prozrazuje zkušený forvard.

Také pro něj půjde o první návštěvu Jižní Koreje. „Nikdy jsem tam nebyl, i když jsem byl kousek od ní, když jsme hráli ve Vladivostoku KHL. Bude to určitě něco jiného, ale za památkami tam nejedeme,“ usmívá se dobře naladěný „Kouky“, který bude se 118 reprezentačními starty druhým nejzkušenějším mužem Jandačova výběru.

Složení skupin na OH v Pchjongčchangu

Skupina A: Kanada, ČESKO, Švýcarsko, Jižní Korea

Skupina B: Rusko, USA, SLOVENSKO, SLOVINSKO

Skupina C: Švédsko, Finsko, Norsko, Německo