Ohlasy k zápasu
ne 24.2.2008 | Michal Pokorný

Nečekal jsem, že to tam spadne, radoval se šťastný střelec Marian Morava

B r n o – Úpornou bitvu mají za sebou hráči Komety a Hradce Králové. Nedělní zápas nenašel vítěze po základní hrací době a rozhodnout musela až šťastná střela Mariana Moravy. Zápas ale potvrdil, že série nemá jasného favorita. Na tomto se také shodl trenér Komety, Vladimír Kýhos, s trenérem Hradce Králové – Pavlem Pazourkem. Svůj gól okomentoval šťastný střelec, Marian Morava. Z hráčské kabiny Hradce promluvil obránce Tomáš Burián.

Pavel Pazourek: Prohráli jsme si to vlastní nedisciplinovaností

Jak je již zvykem, úvodní slovo patří trenérovi hostů. Pavel Pazourek byl těsně od vítězství v prvním zápase a proto na něm bylo vidět zklamání, že nakonec cenné vítězství jeho tým nevybojoval: „Náš výkon nebyl špatný. My jsme si to prohráli vlastní nedisciplinovaností, obě dvě branky jsme si doslova a do písmene dali sami. V šancích, které jsme si vytvořili, chyběl větší důraz a vzadu jsme dělali nezvykle hodně chyb a to nás stálo vítězství,“ poukázal na největší příčiny nezdaru svých svěřenců.

Často se mluví o výhodách a nevýhodách předkola. Jak to vidí trenér, který musel vést své mužstvo až do rozhodujícího pátého zápasu s Třebíčí? „Předkolo nás stálo dost sil, máme úzký kádr. Budeme muset zregenerovat, hlavně psychicky, protože prohrát takový zápas, to zanechá nějaké stopy,“ je si vědom toho, že prodloužení je loterie a stejně tak se mohl radovat on a jeho mužstvo.

Vladimír Kýhos: Po vstřelení vedoucí branky jsme upozorňovali hráče, že už gól dát nemusíme

Brněnský trenér, Vladimír Kýhos, si vzal na tiskové konferenci slovo jako druhý. Hned v úvodu vystihl kvalitu soupeře: „Potvrdilo se, co jsme očekávali. Hradec je silné mužstvo, i když po té sérii s Třebíčí se mohlo zdát, že ne. Ale já jsem přesvědčen, že patří mezi top mužstva 1. ligy. Na nás byl vidět herní výpadek, taková nerozehranost, což nás omezovalo ve výkonu. Je pravda, že nám toho Hradec moc nedovolil, moc šancí jsme si nevytvořili,“ rozvinul rozhovor na téma, které zmínil trenér Pazourek.

Svoji úvahu ještě rozšířil o poznatek, který se v dnešním utkání potvrdil: „Ať je to jak chce, čtrnáct dní bez zápasu jde znát. Můžete trénovat, jak chcete, odehrát přípraváky, ale není tam to nasazení jako v play off. Ta rychlost a všechno. Dnes jsem ale spokojený a můžu klukům poděkovat,“ dodává s klidným úsměvem.

Poté se vrátil k poslední třetině a sdělil, k čemu tým trenéři Brna nabádali: „Když už jsme se dostali do vedení, tak jsme hráče upozorňovali, že už taky gól dát nemusíme, že bude potřeba hrát z obrany, ale stejně se nám stalo, že jsme dostali branku. Stalo se to i v prodloužení, ale tam se potvrdilo pořekadlo nedáš, dostaneš, kdy Hradec nedal 2 na 1 a my jsme dali takový šťastný gól. Jsem rád, zvedne se nám sebevědomí, kluci si začnou trochu víc věřit,“ uvedl jedny z největších pozitiv, které by mohlo Brno po výhře získat na svoji stranu.

Co stálo domácí nejvíce sil fyzických i psychických, byla četná vyloučení. Například Radek Dlouhý dostal čtyři dvouminutové tresty a osobní desetiminutový trest navíc, stejně jako Petr Lipina. Trenéři nemohou v den utkání kritizovat rozhodčí, proto Vladimír Kýhos pouze dodal: „Je to těžké, tam stojí Radek Dlouhý před brankou, hráč mu drží hokejku, on se ji snaží vytrhnout. Pak tam teda udělá faul, to bez debat, ale předtím tam byl faul na něj. Ale k tomu se nesmíme vyjadřovat, tak to dělat nebudu.“

V tomhle se s Pavlem Pazourkem neshodl. Ten na obhajobu rozhodčích dodal: „Já bych rozhodčí spíše pochválil. Myslím si, že to byl dobrý výkon. Nechali hře spád, v závěru tam odpustili některé fauly na obou stranách. Myslím si, že to hře prospělo,“ viděl to z druhého pohledu trenér hostů a tím i uzavřel pozápasovou tiskovou konferenci.

Nečekal jsem, že to tam spadne, radoval se Marian Morava

Kolem Mariana Moravy se po zápase shluklo nevídané množství novinářů. Důvod netřeba opakovat. Střelec rozhodující branky si svoji trefu nechal až do šesté minuty prodloužení a svalil tak obrovský kámen úlevy z beder modrobílých hráčů Komety. A jak viděl on sám svůj moment zápasu? „On se tam puk odrazil, tak jsem ho vzal a zkusil to vystřelit. Zaplaťpánbůh, prošlo to tam. Myslel jsem si, že to rozhodčí zapíská, jak se tam předtím srazili ti dva hráči, ale nakonec ne. Chtěl jsem to hlavně vystřelit na brankáře, nečekal jsem, že to tam spadne,“ dodává s úsměvem a rozhodně se za to nezlobí.

Ke hře Hradce řekl: „Hradec je kvalitní mančaft. Hráli to, co se očekávalo a hráli to dobře. Oni sice měli pět zápasů, ale pro nás bylo zase těžší se dostat do utkání. Ale tohle se ukáže až v těch dalších zápasech.“

Ve třetí třetině zavřela Kometa v závěru hosty v jejich třetině a téměř k ničemu je nepustila. Morava však zopakoval slova trenéra Kýhose: „Ve třetí třetině jsme se hlavně snažili nedostat gól, to se ale nepovedlo. Pak jsme měli tlak, ale nepadlo to tam. Nakonec jsme ale vyhráli a to je hlavní,“ a odchází do posilovny setřást únavu ze zápasu.

Soustředíme se už na zítřek, říká Tomáš Burian

Z hradecké kabiny vyšel s trochu zachmuřeným výrazem, ale na otázky odpověděl obránce Tomáš Burian ochotně. Mnozí si ho mohou pamatovat z předloňské sezóny, kdy brázdil led v hale Rondo. Technicky vyspělý pravák už druhým rokem válí za Hradec. Návrat do Brna mu ovšem na první pokus nevyšel: „Určitě nás dnešní výsledek mrzí. Neodehráli jsme špatný zápas, ale dá se říct, že dva góly jsme si dali sami. Na naše branky se strašně nadřeme a pak tam uděláme takové zbytečné chyby. Teď už se ale musíme soustředit na zítřek, abychom udělali lepší výsledek,“ snaží se dívat dopředu.

Na otázku, zda Kometa po čas zápasu byla nervózní, odpovídá: „Kometa má vysoké ambice a hrát před takovým publikem může znamenat, že budou víc pod tlakem, zatímco my už máme za sebou předkolo. Na nervozitě se to podepsat může. Zítra to ale bude zase o něčem jiném,“ vysvětluje fakt, že oba týmy přeci jenom už budou vědět více, co má jeden od druhého čekat.

Přes hradeckou obranu se Kometa těžko dostávala. Tomáš Burian ale odmítá, že by přijel Hradec takříkajíc betonovat: „My jsme sem nepřijeli jen bránit. V sezóně jsme taky nikdy nehráli, že bychom se zavřeli dozadu. Chceme si zahrát dobrý a atraktivní hokej, Kometa stejně tak. Ale zítra budeme chtít znovu vyhrát,“ dodává odhodlaně.

Den je pomalu u konce a se zítřkem přijde další zápas. Jak budou hovořit hráči a trenéři po druhém vzájemném zápase? Bude Kometa slavit druhé vítězství, nebo Hradec srovná sérii? To všechno a ještě více se dozvíte zde na webu, nebo ještě lépe od 18:00 v hale Rondo.