Preview k zápasu
so 31.8.2013 | Martin Voltr

Uzavře se série porážek? Nedělní soupeř z Hamburku chytá formu

Na první zastávce německého tripu hradecké hokejisty štěstí nečekalo. Jejich výkon v Berlíně srazili jmenovatelé společní takřka pro celý průběh zápasové přípravy – nízká efektivita v zakončení a pár faulů, které evropští soupeři velmi ochotně trestají. Druhou polovinu víkendu stráví Mountfield HK v Hamburku, kde se už nyní připravuje na nedělní střetnutí s domácími Freezers. Ti se teprve v pátek dočkali svého prvního vítězství v European Trophy.

Hokejisté pod taktovkou trenérské dvojice Peter Draisaitl – Jiří Kučera se v Berlíně opět neukázali ve špatném světle. Pasáž na začátku druhé třetiny, během níž inkasovali tři góly, však rozhodla o protažení čekání na další tříbodový zisk.

Hradeckému týmu může pomoci, že před sebou má v krátké době druhé střetnutí proti německému celku. Důležitý však bude především herní projev Východočechů. „Očekávám, že potvrdíme naši hru z Berlína. Budeme ale muset najít cestu, jak střílet víc gólů, abychom měli šanci vítězit. Na jeden gól se hrát nedá,“ ví Peter Draisaitl.

Freezers pojali program zápasů European Trophy poněkud netradičně, podobně jako Pardubice. První domácí utkání odehráli v Bremerhavenu, druhé dokonce za dánskými hranicemi. Teď se ale pomalu přibližují prostředí, které jim je vlastní – s Hradcem se utkají ve svém městě, v hale Eissporthalle Farmsen, která pojme přes dvě tisícovky diváků. Závěrečný souboj s Berlínem už odehrají pod střechou multifunkční haly O2 World.

Divácký boom, leč bez větších sportovních úspěchů

Historie severoněmeckého klubu není dlouhá, píše se teprve od roku 1999. Tehdy vznikl o několik stovek kilometrů jižněji tým München Barons, který v první sezóně své existence všechny překvapil okamžitým ziskem mistrovského titulu. I přesto, že další ročníky pro něj byly po sportovní stránce rovněž úspěšné (finále a semifinále), si diváci nacházeli cestu do ochozů ve velmi skromném počtu. V létě 2002 se tak majitelé rozhodli přestěhovat klub do Hamburku.

Tam už žádný větší úspěch nezaznamenal, přesto patří ke stabilním účastníkům vyřazovacích bojů. V play-off zatím chyběl pouze dvakrát, ale na druhou stranu, brány čtvrtfinále se mu podařilo přejít pouze jednou. V loňském ročníku se z pátého místa střetl se čtvrtými Eisbären, kteří sérii ovládli 4:2 na zápasy a později dokráčeli k mistrovskému titulu.

Sluší se ovšem dodat, že v Hamburku se hokeji opravdu daří – už v sezóně po přesunu činila průměrná návštěvnost takřka 11 tisíc diváků! Po několika letech sice klesla, i tak loni dosáhla téměř osmi tisícovek. Může být i tohle výzva pro hradecké fanoušky, které letos čeká podobná situace?

Hamburk čekal na úvodní výhru do pátého kola

Zápasy Hamburku v ET
Luleå – Hamburk 3:1
Hamburk – Kärpät 4:5
Kometa – Hamburk 5:2
Plzeň – Hamburk 3:2 sn.
Hamburk – Salcburk 5:0

Hned trojice celků v European Trophy byla až do pátku bez vítězství, mezi nimi i tým z přístavního města Hamburku. První bod vybojoval po třech prohrách, a to na ledě Plzně, kde padl 2:3 po samostatných nájezdech. Na domácí půdě už ale nepříznivou sérii protrhnul se vší parádou – Salcburk zdolal nečekaně hladce 5:0, čímž se odpoutal od poslední příčky tabulky a poslal na ni právě Mountfield. Zároveň před ním zvedl varovný prst!

Na koho se těšit?

Dimitrij Kotschnew
Rodák z kazašské Karagandy, ještě z dob sovětského svazu, emigroval s rodinou v devíti letech do Německa. V tamní nejvyšší soutěži strávil pětiletou epizodu v dresu Iserlohn Roosters, v roce 2008 se ovšem vydal do KHL, kde jako brankářská jednička strážil klece Spartaku Moskva a Lokomotivu Jaroslavl. Dres Hamburku obléká jednu sezónu, loni si ve 36 zápasech připsal vynikající průměr 2,23 branky na zápas a úspěšnost zákroků přes 92 procent. Svou nynější vlast reprezentoval na pěti světových šampionátech.

Christoph Schubert
Mnichovský rodák hájil barvy svého současného zaměstnavatele už před přesunem do Hamburku, v roce 2002 (tehdy mu bylo 20) si také zahrál na olympijských hrách. Dalších osm let pro něj ale bylo ve znamení zámořského putování – a nutno říci, že rozhodně ne neúspěšného. Po třech ročnících na farmě si vydobyl místo v kádru Ottawy Senators, kde se na obránce prosazoval i vynikající bodovou potencí. Rok si zahrál ještě v Atlantě, než se vrátil do Evropy. Po krátkém angažmá ve švédské Frölundě se stal staronovou posilou Freezers, kterým dělá už dva roky kapitána.

Morten Madsen
Nejpravidelnější reprezentant z celého kádru, neodmyslitelná útočná součást dánského národního výběru. Na mistrovství světa nastoupil poprvé před sedmi lety a od té doby nevynechal ani jednu vrcholnou akci! V juniorských letech se otrkával ve Frölundě, vyzkoušel si také zámořskou QMJHL a farmářskou AHL. Místo nejprestižnější soutěže světa ho ale čekala cesta zpět, poslední čtyři ročníky bojoval za švédské MODO.

Matt Pettinger
To další útočník má s National Hockey League zkušenosti obrovské. Kanaďan Matt Pettinger se přes univerzitní týmy a poté farmu v Portlandu prokousal do prvního týmu Washington Capitals v sezóně 2000/01 a od té doby odehrál v soutěži 423 zápasů! Velkou zajímavostí jeho kariéry je, že play-off NHL si mohl zahrát až v roce 2010 – a první utkání, do kterého naskočil, se stalo zároveň jeho posledním před odchodem do Německa. Dva roky nastupoval za Kölner Haie, od loňska působí na samotném severu země.

Start už o půl třetí

Hradecký Mountfield se za hranice přesunul ve čtvrtek a po úvodním zápase si dopřál v Berlíně oddech. V sobotu dopoledne však už absolvoval přejezd do místa konání nedělního souboje, který odstartuje již ve 14:30. Dál už Východočechy čeká pouze Salcburk – příští pátek doma, o dva dny později venku.

FOTO: Roman Kantor, hc-kometa.cz