Aktuální zprávy z klubu
st 16.2.2005 | Mgr. Pavel Tureček

Zajímavý pohled do historie play-off bojů hradeckých hokejistů

Play-off se poprvé v druhé nejvyšší hokejové soutěži objevilo v sezóně 1986-87. Hradečtí hokejisté vybojovali po základní části sedmou příčku a utkali se se druhou Olomoucí. Na Hané prohráli 3:9 a po domácí prohře 2:4 byli z dalších bojů vyřazeni. V následující sezóně 1987-88 obsadil Stadion třetí příčku a ve čtvrtfinále se utkal se Šumavanem Vimperk. Po domácí výhře 9:1 to vypadalo, že postup do semifinále bude snadnou záležitostí. Ale přišla prohra na ledě soupeře a začínalo se znovu.

V rozhodujícím utkání skončilo utkání v základní hrací době nerozhodně 4:4. V prodloužení přálo štěstí Vimperku, který vybojoval postup do semifinále. V sezóně 1989-90 opět zastavila Hradec hned ve čtvrtfinále Olomouc po výsledcích 3:6 a 1:5. Nejlépe povedené a nejslavnější v hradecké historii bylo play-off v sezóně 1992-93. Stadion sice s posíleným kádrem vstupoval do vyřazovacích bojů až ze čtvrté příčky a hned proti pražské Slavii, ale tu nakonec udolal díky třem domácím výhrám. V semifinále, ze kterého se postupovalo do extraligy čekal naše hokejisty Třinec. V Třinci sice Hradec úvodní utkání prohrál 0:1 v prodloužení, ale ve druhém zápase otočil třemi brankami nepříznivý stav a vyhrál 3:2. První utkání na hradeckém ledě bylo lahůdkou pro hokejové fanoušky. Těch se na hradeckém zimním stadiónu sešlo osm tisícovek a mohli se radovat z výhry 5:3. Stadión Hradec Králové byl tedy jen jedinou výhru od historického postupu do extraligy. Čtvrté utkání se hrálo na stadionu zaplněném snad až po střechu. Připravené láhve se šampaňským však příznivci otevřít nemohli. Utkání došlo až k samostatným nájezdům, ale v něm uspěli moravané a pro rozhodnutí se muselo jet zpět do Třince. Tam Hradec vyhrál 2:1 v prodloužení a vysněný postup do extraligy nakonec vybojoval. Po sestupu z extraligy čekal HC Lev v sezóně 1994-95 Slovan Ústí nad Labem. Tentokrát se hrálo na dvě vítězství a Lvi po prohrách 2:5 a 1:3 skončili hned v prvním kole. Na další účast v play-off si musel hradecký hokej počkat až do sezóny 2000/2001. Nově budované mužstvo sice doma soupeře přehrávalo, ale v play-off ho překvapil na jeho ledě Kolín, který si z Hradce vezl výhru 1:4 a byl jedinou výhru od postupu neboť se hrálo na dvě vítězství. V Kolíně byla k vidění dramatická hokejová bitva. V prodloužení však udeřila první řada domácích Kozlů a pro Hradec po prohře 4:5 sezóna skončila. Po nákupu prvoligových práv a další konsolidaci mužstva hrál HC VČE play-off v minulé sezóně. Šestá příčka po základní části znamenala souboj s favorizovanou Duklou Jihlava. V prvním zápase na Horáckém stadionu měl sice Hradec více ze hry, ale nakonec prohrál 0:2. Ani v druhém utkání se nám nedařilo a Dukla po výhře 5:1 vedla v sérii 2:0. Na hradeckém ledě to ještě na začátku třetí třetiny vypadalo na výhru Dukly. Nakonec však utkání skončilo po 60 minutách 4:4. Prodloužení nerozhodlo, na samostatné nájezdy však zvítězila zkušenější Dukla Jihlava.