st 15.10.2008 | Michal Luňák

,,Musíme hlavně dobře regenerovat a chodit brzo spát,” konstatoval po utkání Patrik Fořt

Hokejisté HC VCES Hradec Králové si mohou po středečním vítězství nad Havířovem oddechnout. Po třech domácích prohrách se jim podařilo naplno bodovat. ,,Naši fanoušci z toho již začínali lehce nervóznět a my bychom se po případně dnešní prohře asi dostali do krize," nechal se po utkání slyšet střelec dvou branek Patrik Fořt. Hradeckému týmu se opět povedla první třetina a tentokrát svou převahu vyjádřil i brankově. ,,První třetinu jsme odehráli výborně a hlavně pozorně," konstatoval hradecký trenér Pavel Pazourek. Další utkání sehrají Východočeši v sobotu, kdy zajíždějí do Jihlavy.

Pavel Pazourek: Důležitá pro nás byla branka Patrika Fořta na 5:3

Hradečtí hokejisté doma konečně vyhráli. Po výborném útočném výkonu se radují z výhry 6:4 a zisku tří bodů. V tabulce tak obsazují páté místo a to je zatím nejlepší pozice od začátku soutěže. Po utkání byl tak hradecký trenér Pavel Pazourek spokojen. ,,Podařilo se nám vstřelit šest branek a s tím panuje spokojenost. V utkání jsme měli dost dobrých momentů, ale nevyhnuli jsme se ani špatným pasážím. To nás potkalo zejména za stavu 4:1, kdy jsme soupeři nabídli vstřelit branky. Asi se nám zdálo, že je utkání moc klidné (směje se). Naštěstí se nám podařilo vstřelit branku na 5:3 a ta to již rozhodla. Celkově ten výsledek 6:4 při vedení 4:1 se dá považovat za přesvědčivý.“

Základ k vítězství položil Hradec již v první třetině, kterou vyhrál po výborném výkonu 3:1. ,,První třetinu jsme odehráli výborně a hlavně pozorně. Bohužel když vedeme o dvě až tři branky, tak začneme něco vymýšlet a hrát složitě. Sami si tak zaděláváme na problémy. Pokud však hrajeme tak jako v první třetině, tak nemáme žádný problém.“ Na začátku třetí třetiny Havířov po chybě hradecké obrany snížil na 4:3. Jak bylo v tu chvíli hradecké střídačce? ,,Nic moc příjemného to pro nás nebylo. Ono se pak těžko hraje, když vedete o branku ze stavu 4:1. Obránci se pak začnou bát něco udělat a útočníkům také pak schází jistota. Pro nás bylo nesmírně důležité že dal Patrik Fořt tu branku na 5:3. Když jsme dali na 6:3 tak ta obdržená branka byla již z nekoncentrovanosti a nic neřešila. Ještě tam byl na konci faul, ale hostům již nezbývalo mnoho času a o naší výhru jsem již neměl obavu.“

Dnešní utkání se příliš nepovedlo třetí řadě, která byla u tří inkasovaných branek. Trenér Pazourek má však vysvětlení pro tento fakt. ,,Je pravda, že tato pětka má trošku problémy s hrou do obrany. Na jejich omluvu ale musím říct, že to mají těžké. Stále se to jejich složení mění a to při hře dozadu dělá prostě problémy. Tato lajna tím je nejvíce poznamenaná a ta její hra je taková nesourodá. Musíme tu sestavu nějak stabilizovat a těm klukům pomoci. Dneska to bylo ještě navíc umocněno tím zraněním Patrika Moskala, takže bych ty kluky chápal a chtěl bych je tím i omluvit. Důležité pro nás je to, že to kolektiv za tu lajnu odmakal a to utkání rozhodl. Příště to bude třeba naopak. Ono je to na tom vítězství i nejcennější, že se o něj zasloužil celý tým.“

Jak již trenér Pazourek konstatoval, tak dnešní utkání nedohrál Patrik Moskal. Ten opouštěl ledovou plochu ČEZ stadionu na nosítkách a pohled to pěkný rozhodně nebyl. ,,Patrik je v pořádku. Sice to vypadalo hodně hrozivě, ale jedná se pouze o naražený bok. To je pro nás důležitá zpráva a Patrik by neměl chybět v naší sestavě. Je dost možné, že nastoupí již v Jihlavě. To se uvidí podle toho jak se bude cítit zítra. Ona naraženina je hodně bolestivá, ale hlavně že není nic zlomeného.“

Hradečtí hokejisté v posledních třech domácích zápasech shodně inkasovali po čtyřech brankách a to rozhodně není lichotivý fakt. ,,Tak v pondělí jsme hráli s Ústím a to je hodně kvalitní tým a že se dostanou nějaké branky tak s tím se musí počítat. Navíc jsme tři z těch čtyř dostali v oslabení. Horší to bylo s Chomutovem, kde jsme udělali několik chyb. Dneska bych to přičetl k tomu dojmu z toho náskoku. Za stavu 4:1 jsme hráli hodně ležérně. Každý si chtěl dát gól a zapomnělo se na obranu. Trest na sebe samozřejmě nenechal dlouho čekat a hned bylo zase o co hrát. Hráče na to upozorňujeme, ale na druhou stranu takový hokej prostě je.“

Hradec měl na začátku soutěže velké problémy se začátky utkání. Teď se ale situace změnila a Východočeši své soupeře v prvních třetinách přehrávají. ,,Zase použiji větu, že to je prostě hokej. To máte jako s přesilovkou. Ta se někdy také daří a někdy jí nejste schopný sehrát. My jsme teď v takové situaci, že prostě musíme na soupeře vletět a zkusit to rozhodnout na začátku. Jednak máme těžký program a pak máme stále v kabině nějakou chřipku. Jirka Kadlec dneska hrál s teplotou a teď má vlastně jen dva dny na to, aby se z toho zkusil nějak dostat. Uvidíme jestli v Jihlavě nastoupí. Kluci se s tím ale perou hodně statečně. Třeba dvojice Karlíček - Volráb ztratila z váhy čtyři kila a to je hodně citelný zásah. Je to pro nás krutá situace a v tomhle nabitém programu je to o to složitější. V kabině je nejčastěji slyšet kašel a když to lehce přeženu, tak to tam vypadá jak v nějakém ústavu,“ humorně a s úsměvem zakončil hradecký trenér Pavel Pazourek.

Patrik Fořt: Naši fanoušci již začínali lehce nervóznět

Hradečtí hokejisté doma třikrát prohráli a tak výhru s Havířovem potřeboval tým jako sůl. Po utkání se v tomto duchu vyjadřoval i střelec večera Patrik Fořt. ,,Pro nás to bylo hodně důležité utkání. Za tři domácí zápasy jsme udělali pouze jeden bod. Naši fanoušci z toho již začínali lehce nervóznět a my bychom se po případně dnešní prohře asi dostali do krize. Takže jsme se na dnešek hodně soustředili a povedlo se nám to.“ O výsledku rozhodla zejména první třetina. ,,Tak naším cílem bylo na soupeře vlítnout. To se nám podařilo a hlavní bylo, že jsme vstřelili tři branky. S Ústím jsme také třetinu odehráli dobře, ale spadlo nám to tam jen jednou a to bylo hodně málo. Tou první třetinou jsme si tak nějak udělali lehčí zápas.“

Na rozdíl od utkání s Ústím byl i výkon týmu v dalším pokračování zápasu daleko lepší. ,,Tak ono nám dneska taky asi nahrál fakt, že to utkání nebylo v žádném extra tempu. My těch sil teď nijak moc nemáme a tak se nám to hodilo. Zápasy jdou teď v rychlém sledu za sebou. My musíme hlavně dobře regenerovat a chodit brzo spát (směje se). V týmu máme hodně kluků co bojují s chřipkou. Zítra máme jen dobrovolný trénink a ten naši marodi asi vynechají. Jinak se proti tomu nedá nic moc dělat a musíme se s tím vypořádat.“ Patrik Fořt v utkání zaznamenal dvě branky a byl střelcem večera. ,,Tak za ty dvě branky jsem strašně rád. Já tu sezónu začal brankově hodně pomalu. Věřím, že mě to tam začne padat častěji. Dneska byla i šance dát hattrick, ale ten mám nějak zakletý.“

Hradec dnes potvrdil, že hra týmu stále získává na obrátkách. ,,Tak byla otázka času kdy začneme hrát, jelikož jsme dobrý tým. Máme však stále zraněné hlavně obránce a pak jsme museli do mužstva zapracovat mladíky. Navíc nám starším chvíli trvá než se do toho pořádně dostaneme. Teď se dostáváme do té fáze, kdy začínáme hrát a mělo by to jít stále nahoru. Doufejme, že hlavně druhá půlka sezóny bude super. Chceme se v tabulce pohybovat kolem toho čtvrtého a pátého místa. Jsou tam ty tři jasný favoriti, ale chceme se za nimi držet v závěsu,“ zakončil hradecký střelec po utkání s Havířovem.