Akademie ČH
pá 14.3.2014 | Martin Voltr

Rozhodne se v Edenu! Ukázali jsme si, že můžeme vyhrát, hlásí Tomáš Drašnar

Menší psychická výhoda na straně Hradce, výhoda domácího prostředí pro rozhodující duely zase na straně Slavie. Ale hlavně – vyrovnaný stav 1:1 po prvních dvou zápasech. To jsou nejdůležitější rysy osmifinálové série staršího dorostu outsidera proti favoritovi! O postupujícím do čtvrtfinále se rozhodne o víkendu v hlavním městě.

Po úvodní porážce 3:6 se Hradečtí moc těšili na čtvrteční domácí zápas. A opravdu – jakoby najednou nebylo znát, že kromě brankáře Františka Veselého zatím ani jeden z nich nikdy nehrál dorostenecké play-off. Obrovská bojovnost je dovedla k vítězství 6:2 a vyrovnání série!

Už bylo načase Slavii porazit, v součtu se základní části se to Východočechům nepovedlo pětkrát v řadě. „Konečně jsme tuhle bilanci prolomili. Vyhráli jsme hlavně díky týmovému výkonu! Na střídačce Slavie mi to tak nepříšlo, v tomhle byl asi největší rozdíl,“ soudí útočník Tomáš Drašnar.

Okénko do historie
Hradecký starší dorost hraje za pět let své existence čtvrté extraligové play-off. V tom vůbec prvním před čtyřmi lety se také v osmifinále utkal se Slavií, kdy prohrál ve dvou zápasech 0:6 a 2:3. Na druhé straně ledu stál třeba i Tomáš Hertl.

Právě hradecké číslo 89 bylo hlavní postavou okamžiku, který na konci utkání v hlavách celkem zapadl, ale možná se vlastně postaral o celé vítězství. Slavia šla totiž rychle do vedení, ale ještě v 5. minutě Drašnar přesnou tečí vyrovnal. O dvě minuty později už Hradečtí dokonce vedli, naplno žili a věřili! „Kdybychom s vyrovnáním otáleli, asi bychom se těžko takhle rozstříleli,“ připouští.

Na každém milimetru ledové plochy bylo znát, že jde o zápas v rámci play-off. Bojovnost sice byla na domácích hokejkách, ale sešívaní kousali pořádně. Hlavně ve druhé třetině tak musel být na svém místě František Veselý.

„Strašně nás podržel. Ať už to bylo v oslabeních nebo ve druhé třetině za stavu 3:1, kdy měla Slavia velké šance. I díky Fandovi se zápas takhle zlomil v náš prospěch,“ chválil Drašnar svého spoluhráče. Strážce hradeckých tyčí si vyřazovací boje vyzkoušel už před dvěma lety, kdy ještě coby mladší dorostenec dotáhl starší dorost k památnému úspěchu – postupu až do semifinále. Tehdy předvedl proti Budějovicím, Zlínu i Vítkovicím dohromady šest úchvatných výkonů.

Nesmíme teď být namistrovaní

Něco podobného je letos hodně daleko, ale body ze základní části jsou teď zkrátka zapomenuty a postoupit může kdokoli. „Na Slavii jsme si v prvním zápase ukázali, že se s ní dá hrát a nebudeme pořád prohrávat 1:5. Hrála ale určitě líp než teď u nás,“ uvědomuje si Tomáš Drašnar, že Pražané pod Bílou věží zdaleka neodevzdali to, co umí.

O to těžší to budou mít lví bojovníci o víkendu na ledě vršovického Edenu. Třetí utkání je na programu v sobotu od 16:00, čtvrté v neděli od 14:30. Série se hraje na tři vítězná utkání, ale pokud bude stav po nedělním duelu vyrovnaný 2:2, o postupujícím se rozhodne okamžitě v desetiminutovém prodloužení nebo následných nájezdech.

„Je tam menší plocha než u nás, hraje se nám tam trochu hůř. Ale teď jsme si ukázali, že můžeme vyhrát,“ opakuje Drašnar. „Trenéři nám po vítězství zdůrazňovali, že nesmíme být z jednoho zápasu namistrovaní. Pořád musíme týmově makat. A když tohle dodržíme, půjdeme dál!“