Preview k zápasu
po 24.9.2018 | Radek Staněk

Návrat na místo činu. Rozjetý Hradec chce na Spartě odčinit úvodní porážku

Tři zápasy, tři výhry, třetí místo. To je statistický sumář shrnující klíčové ukazatele týkající se hradeckého klubu v posledních dnech. Počínaje domácím zápasem proti Chomutovu najel Mountfield na vítěznou sérii, kterou již v úterý může opět protáhnout. Ovšem úkol to nebude z nejjednodušších, neboť Lvy čeká v předehrávce 27. kola výjezd na Spartu. Právě v hlavním městě zahájili Hradečtí letošní ročník a vstup to nebyl vydařený, skončil porážkou 0:4. Hned po 11 dnech tak mají Východočeši šanci na revanš. Zápas začíná ve vysočanské aréně v 18:30.


HC Sparta Praha – Mountfield HK, úterý od 18:30: ON-LINE

Nedělní zápas proti Olomouci přinesl kromě velkého comebacku Radka Smoleňáka také první body pro Petra Koukala, který výrazně přispěl k výhře 4:1. „Body se ode mě čekají, ale nervózní jsem nebyl. Už to nějaký pátek hraju a věděl jsem, že šance přijdou. Samozřejmě chci týmu přispívat výkonem i body, ale hlavní je, abychom vyhrávali,“ hlásí hradecký kapitán, který obnovil spolupráci s vyhlíženou posilou. „S Radkem se mi hrálo výborně. Hráli jsme spolu už loni a víme, co od sebe čekat. Jsem rád, že je zpět v Hradci, ale s body musím trochu přibrzdit, aby ho hned někdo nechtěl a zase neodešel,“ tvrdí s typickým humorem.

Po duelu s Hanáky, známými svou pevnou defenzívou, přichází v rychlém sledu souboj se soupeřem odlišného ražení, pražskou Spartou. „Je to kvalitní mužstvo, první zápas jsme u nich prohráli 0:4. Teď s ní hrajeme opět venku, ale to je vcelku jedno. Všechna utkání jsou těžká, liga je hodně vyrovnaná, navíc na startu má každý spoustu sil,“ potvrzuje a vyhlíží odvetu. „Očekávám podobný zápas, jako byl první, jen s odlišnou produktivitou z naší strany. Půl zápasu jsme byli jasně lepší, ale prohrávali jsme o dvě branky. Takže doufám, že tam dáme nějaké góly,“ přeje si před nadcházející bitvou.

Přestože Východočeši předvedli v Praze dobrý výkon, výsledkem byla vysoká porážka. Mistr světa z roku 2010 však odmítá, že by mohla mladý tým psychicky ovlivnit. „Kdybychom se měli v každém zápase pitvat takhle dlouho, tak bychom nestíhali nic jiného. Z tohoto pohledu si nemyslím, že by nás ten zápas měl ovlivnit. Každé utkání je jiné, i v play off mužstvo jeden zápas vyhraje 8:0 a druhý 1:5 prohraje,“ říká zkušený forvard, který se zamýšlí nad jinými faktory. „Všechno ovlivňuje kdo dá první gól, kdo má více sil, tohle všechno se do zápasů promítá. Doufám, že teď jako první skórujeme my a budeme určovat tempo a ne jako minule, kdy jsme tlačili, ale Sparta dala druhý gól a pak utkání kontrolovala,“ uzavírá Petr Koukal.

Novicům úvod na Spartě vyšel

Sparťanům loňská sezóna skončila již v předkole, celkově ve vyřazovacích bojích prohráli již 10 utkání v řadě, naposledy se radovali během finálové série 2016 proti Liberci. Nebylo tak překvapením, že vedení v létě sáhlo k výrazným změnám. Nového kouče Uweho Kruppa do Holešovic doprovodil i balík posil. Tradičně sledovaný brankářský post zaujal Matěj Machovský, který zatím předvádí velmi dobré výkony, podpořené i čistým kontem proti Hradci.

Změny se nevyhnuly ani defenzívě. Z nových beků se výborně chytil navrátilec ze zámoří a zároveň odchovanec klubu Jan Košťálek, patřící s 5 body na úvod extraligy k nejproduktivnějším hráčům celé soutěže. Daří se i kanadskému duu Jeremie Blain – Steven Delisle. Prvně jmenovaný zaznamenal jen o bod méně než Košťálek. Nechybí ani exhradecký Blaž Gregorc, zatímco opačným směrem zamířil Richard Nedomlel.

V útoku se prozatím nejvíce prosazují starousedlíci, kterým na úvod vévodí starý známý Richard Jarůšek, bodující v každém utkání. Co se týká nových forvardů, celkově na Spartě přivítali tři. Po dvou letech v zámoří, poznamenaných zraněními, se o restart slibně rozjeté kariéry pokusí Daniel Přibyl. Z Pardubic zamířil do Prahy Matěj Beran, který na sebe upozornil v posledním play off. Posledním do party je Kanaďan se zkušenostmi z NHL, Zach Sill. Naopak ve Spartě nepokračuje klubová legenda Jaroslav Hlinka.

Také Sparta na startu soutěže třikrát zvítězila

Sparťanský vstup do letošního ročníku extraligy je ještě v paměti hradeckých fandů, neboť od něho neuplynuly ani dva týdny. V 1. kole Sparta doma porazila Hradec 4:0. Přestože Lvi Pražany jasně přestříleli a Machovského zasypali 45 ranami, produktivitu vyučovali domácí. Skóre otevřel Jarůšek, poté se trefily i zmiňované posily Košťálek a Delisle. Konečný výsledek dotvořila Kudrnova trefa z předposlední minuty.

Poté Sparťané zamířili do Ostravy, kde je čekaly neoblíbené Vítkovice. Vyrovnanou bitvu nakonec také Moravané opanovali výsledkem 3:2. Třetí zápas odehrála Sparta v Plzni, ze které si odvezla cenné dva body za výhru 3:2 po prodloužení. Proti svému bývalému chlebodárci se vytáhl především gólman Machovský. Naposledy v neděli Sparta přehrála Pardubice 4:1 a posunula se na 4. místo, pouhý bod za třetí Mountfield.

Několikrát zmiňovaný poslední zápas ještě o něco více převážil misky vah na sparťanskou stranu v rámci celkové extraligové bilance. Holešovický tým vyhrál 16 utkání, Hradec se radoval v 9 případech. Ovšem v poslední době jsou zápasy vzácně vyrovnané, o čemž svědčí fakt, že v posledních 11 utkáních se vítězové pravidelně střídají.

Sestavy z minulého utkání
Machovský – Blain, Kalina, Pavelka, Košťálek, Piskáček, Delisle, Tomáš Dvořák – Říčka, Vrána, Jarůšek – Smejkal, Sill, Černoch – Kumstát, Pech, Forman – Buchtele, Klimek, Kudrna. Trenér: Uwe Krupp.
J. Pavelka – Zámorský, Piché, Cibulskis, Graňák, F. Pavlík, Rosandič, Nedomlel – Smoleňák, Koukal, Chalupa – Vincour, Cingel, R. Pavlík – Berger, Bičevskis, Miškář – Paulovič, Kukumberg, Bezúch. Trenér: Tomáš Martinec.