Preview k zápasu
po 2.1.2017 | Klára Petrásková

První zápas roku 2017 je tu. Hradec v souboji šelem přivítá druhé Bílé Tygry

Zatímco ostatní extraligové týmy pokračovaly po Štědrém dnu v klasickém zápasovém programu, Hradec se účastnil prestižního Spenglerova poháru. Nyní už jsou však Lvi znovu připraveni naskočit do extraligového kolotoče. První klání roku 2017 je čeká proti rozjetým Bílým Tygrům, druhému týmu tabulky, který na soutok Labe a Orlice míří s pěti výhrami v zádech! Duel navíc bude mít i historickou příchuť – právě 3. ledna totiž uplyne přesně 80 let od doby, kdy bylo v Československu odehráno první klání naší nejvyšší hokejové soutěže.

Mountfield HK – Bílí Tygři Liberec, úterý od 18:00: ON-LINE

Za švýcarským turnajem se ohlíží Martin Štajnoch. „Spengler jsme si užili, byl to těžký turnaj. Měli jsme dva a půl dne volno, od neděle už ale znovu trénujeme. Nevidím žádný problém v tom, že bychom neměli přepnout zpět do extraligy, myslím, že už během Silvestra se všichni pomalu přeorientovali zpátky. V úterý už hrajeme ligový zápas a musíme sbírat body,“ je si vědom hradecký bek.

Severočeši budou jistě silným soupeřem a podle východočeské třináctky se dá očekávat, že budou předvádět aktivní hokej. „Od Liberce očekáváme jeho klasickou hru, budou se snažit hrát agresivně po dobu celého utkání. Podle mě zápas nebude moc zaostávat za těmi na Spengleru,“ míní obránce Mountfieldu.

Ten vidí pozitivně i skutečnost, že Lvi si udrželi pozici v první šestce. „Věděli jsme, že máme o pár odehraných zápasů víc. I kdyby ale Chomutov vyhrál oba dva zápasy, nepřeskočil by nás. Šestou pozici jsme uhájili. Ještě ale zbývá strašně moc zápasů na to, abychom mohli říct, že se udržíme do šestého místa. Uděláme všechno pro to, abychom před play off byli na co nejvyšší pozici,“ slibuje Martin Štajnoch.

Pokud jde o celé úterní kolo, to se ponese ve slavnostním duchu. Na den přesně před osmdesáti lety totiž bylo odehráno první utkání nejvyšší hokejové soutěže v Československu, Vítkovice tehdy remizovaly s pražskou Spartou 1:1.

Pro fanoušky hradeckého hokeje si generální partner extraligy, společnost Tipsport, připravil bílé kšiltovky s retro logem soutěže i hradeckého klubu. Ty můžete získat na horním ochozu haly před vstupem do VIP prostor. Podmínkou je ukázat tiket se sázkou na zápas s Libercem nejméně za 80 Kč.

Po reprezentační pauze ještě Liberec nezažil porážku

Od té doby, co Tygři po reprezentační pauze naskočili zpět do zápasového tempa, ještě neztratili ani bod. Pět utkání rovná se pět výher, pokaždé Libereckým k vítězství stačily tři góly. Ve dvou případech to dokonce bylo bez inkasované branky, třikrát se pak soupeř prosadil dvěma trefami.

Poslední zápasy Liberce
Pardubice – Liberec 2:3
Chomutov – Liberec 0:3
Liberec – Třinec 3:0
Zlín – Liberec 2:3
Liberec – Olomouc 3:2

Loňský mistr se v tabulce neztrácí ani v letošním ročníku, ba právě naopak. Severočeši mají na kontě již 71 bodů a pouze jeden bod tak na druhém místě ztrácí na vedoucí Třinec. Největší podíl na libereckém postavení v tabulce má zřejmě dvanáct klání dlouhá šňůra výher z října a listopadu, během níž Tygři nasbírali polovinu svého bodového zisku.

Hradec si vánoční svátky zpestřil švýcarským Spengler Cupem, nyní už je však připraven naskočit zpět do extraligového tempa. Svěřenci hlavního kouče Václava Sýkory budou chtít navázat na předvánoční vítězné derby, kdy na svém ledě porazili pardubického rivala poměrem 5:1. V tabulce se Hradečtí s 53 body nachází na šesté příčce.

Vzájemné duely? Zatím vždy zvítězil domácí tým

kolodatumdomácíhosté
9. ne 2.10.2016 Mountfield HK Liberec 3:2sn (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0)   
22. pá 18.11.2016 Liberec Mountfield HK 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)   

Dvakrát se v letošní sezóně střetlo hradecké mužstvo s tím libereckým a pokaždé slavili výhru domácí. V říjnu to byl ve FORTUNA aréně Mountfield, kdo získal dva body za vítězství 3:2 po samostatných nájezdech, listopadové střetnutí pak vyneslo vítězství 2:1 Bílým Tygrům.

Tygři se mohou spolehnout na své brankářské duo

Při pohledu na individuální statistiky zjistíme, že nejproduktivnějším libereckým hráčem je Petr Jelínek. Dvaatřicetiletý hokejista má na kontě 25 bodů, přičemž 10 gólů ho zároveň pasuje do role nejúspěšnějšího týmového střelce. O druhé místo libereckého kanadského bodování se pak dělí s 20 body Dominik Lakatoš (9+11), jenž je však kvůli zranění momentálně mimo sestavu, a Branko Radivojevič (4+16).

Výbornými čísly se může chlubit obránce Radim Šimek. Ten má na svém kontě 18 kanadských bodů (9+9), které ho řadí na třetí místo mezi všemi extraligovými beky. Zároveň má v tabulce +/- 20 kladných bodů a v tomto ohledu je vůbec nejlepším hokejistou extraligy.

Velkou zbraní Libereckých jsou jejich gólmani. Úspěšnost zákroků Jána Lašáka je 92,28 % a průměrně propustí jen 1,76 branky za utkání. Roman Will je na tom ještě o něco lépe – s úspěšností 94,28 % a průměrem 1,47 inkasované branky za zápas vede obě hlavní brankářské statistiky extraligy. Oba maskovaní muži navíc dohromady vychytali již 10 čistých kont.

Statistické okénko – Liberec…

  • … je třetím nejlepším týmem na oslabení, ubrání 85,21 % početních nevýhod. Hradec je pátý s úspěšností 84,55 %.
  • … v průměru pustí na svého brankáře druhý nejmenší počet střel, a to 24,91 za zápas. Nejhůře je na tom Mladá Boleslav, která nechá soupeře vystřelit téměř třiatřicetkrát.
  • … má vůbec největší úspěšnost na buly, liberečtí hráči vyhrají 55 % vhazování. Hradec je s úspěšností 47,48 % čtvrtý nejhorší.
  • … posbíral největší počet trestných minut – 522. Mountfield je oproti tomu nejméně vylučovaným mužstvem, jeho hráči si odpykali pouze 328 minut.
  • … má čtvrtý nejlepší Radegast index, a to 1229 bodů. Lvi jsou s 1192 body pátí.
Sestavy z minulého utkání
Rybár – Pláněk, Vydarený, Gregorc, Dietz, Štajnoch, Newton, Čáp – Červený, Džerinš, Šimánek – Bednář, Kukumberg, Köhler – Jarůšek, Dragoun, Picard – R. Pavlík, T. Knotek, Dej – P. Beránek. Trenér: Václav Sýkora.
Lašák – Kolmann, Ševc, Pyrochta, Vitásek, Havlín, Jánošík, Husa – Ordoš, P. Jelínek, L. Krenželok – Svačina, Bulíř, Radivojevič – J. Stránský, Bližňák, D. Špaček – Martin Procházka, Vantuch, J. Vlach. Trenér: Filip Pešán.